Endüstri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

tarafından
95
Endüstri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Endüstri Mühendisi Maaşı, Endüstri Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazı dizilerimizi hazırlamaya elimizden geldiğince devam ediyoruz. Mühendislik işi ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik ve alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da endüstri mühendisi maaşları ile endüstri mühendisinin ne iş yaptığı, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NE DURUMDADIR?

endüstri mühendisi olarak çalışmak isteyen fertlerin öğrenmesi gereken en ehemmiyetli şeylerden bir tanesi kamuda ve özel sektörde değişik vaziyetlerin olduğudur.

Özel sektörde çalışan endüstri mühendislerine baktığımızda vaziyet kamudaki kadar iyi değildir zira özel sektörde çalışan mühendislere hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında ücretler verilmekte hem de özel sektördeki mühendisler uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır. Endüstri Mühendisi Maaşı, Endüstri Mühendisi Maaşları.

Kamuda çalışan endüstri mühendisleri ise hemen hemen her kamu misyonlusu gibi haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesailere kalıyor olsalar da genellikle çalışma saatlerinin bu biçimde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan ücretler hem de görece konfor sebebiyle endüstri mühendisleri iyi çalışma imkânlarına sahiptirler. Çalışma civarları da mühendislik yapılan alana göre farklılık gösterebilse de zaman zaman büro, zaman zaman laboratuvar civarı zaman zaman da saha olabilmektedir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ OLUNUR? ENDÜSTRİ MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Endüstri mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl endüstri mühendisi olunuru yanıtlamak doğru olacaktır zira bir kimsenin endüstrimühendisi olabilmesi için alakalı bir kısım mezunu olması gerekmektedir, sanayi mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren sanayi mühendisliği veya eşi kısmı tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlet personeli olarak çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olması gerekmektedir. Endüstri Mühendisi Maaşı, Endüstri Mühendisi Maaşları.

Endüstri mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle sanayi mühendisi ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Üretilecek olan mahsule göre imal sürecini tasarlamak,
  • İmalin en uygun giderek ve maliyet ile reelleşmesi ismine makine ve tesisat tercihini yapmak,
  • Hammadde stok ve mahsul hakimiyeti yapmak,
  • İdareyicilere karar düzeyinde dayanakçı olmak için lüzumlu bilgileri hazırlamak,
  • Mahsul ya da hizmetin harcayıcıya sağlayacağı yararın azami seviyede olması için dağıtım idaresini tespit etmek ve uygulanmasını sağlamak.

KAMUDA ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Endüstri Mühendisi Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Endüstri Mühendisi Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Endüstri Mühendisi Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Endüstri Mühendisi Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Endüstri Mühendisi Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Endüstri Mühendisi Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda sanayi mühendisi maaşları takribî olarak tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler ortaya çıkabilmektedir ve bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenlerden dolayı bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir sanayi mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır. Endüstri Mühendisi Maaşı, Endüstri Mühendisi Maaşları.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak çalışma noktasında bazı farklar vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli sanayi mühendislerine minimum ücret veya etrafında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan sanayi mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL dolaylarındadır diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Alınacak maaş, çalışılacak şirket azıcık da şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.