Enerji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
56
Enerji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Enerji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? İşlere dair maaşlarından çalışma saatlerine kadar bilgilendirici yazılar yayımlamaya devam ediyoruz. Alan alan mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda sizlere enerji mühendisi hakkında bu tip bilgiler vermeye çalışacağız.

NASIL ENERJİ MÜHENDİSİ OLUNUR? ENERJİ MÜHENDİSİ KİMDİR? ENERJİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Enerji mühendisi olabilmek için bir adayın enerji mühendisliği veya eşi bir kısım mezunu olması gerekmektedir. Tabi ki yalnızca mezun olmak bir işi yapmaya yetmemektedir. Kamuda enerji mühendisi olmak isteyen adaylar kamu personeli seçme imtihanına KPSS girerek ceddilmelerine sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak istiyorlarsa da firmaların aradıkları kriterleri yerine getirmelidirler.

Enerji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Enerji mühendisi yanıtını da enerji mühendisi ne iş yapar içinden yanıtlayabiliriz. Enerji mühendisi ne iş yapar kısmını kalemtıraş olursak;

  • Yüksek enerji harcayan kaynakları tanımlamak ve enerji yararlılığını artıracak süreçleri geliştirmek,
  • Enerji bereketli tasarımın uygulanması ismine teknik raporlar hazırlamak,
  • Seçenek enerji kaynakları üzerine araştırmalar yapmak,
  • Enerji modelleme, ölçüm, doğrulama ya da devreye alma gibi operasyonları hakikatleştirmek,
  • Bina otomasyon sistemleri için enerji usulü prosedürlerin hazırlanmasını sağlamak,
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek.

KAMUDA ENERJİ MÜHENDİSİ MAAŞI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Mühendis Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Mühendis Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Mühendis Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Mühendis Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Mühendis Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

Yukarıda yer alan tabloda kamuda çalışan mühendislerin vasati olarak aldıkları maaşlar görülmektedir. Bu sayılara aile desteği, ek mesailer, vaziyete göre yurtdışı görevlendirmelerinden elde edilen kazançlar gibi ek ücretler ilave edilebilir fakat genel olarak kamu personeli olarak vazifeye yeni başlayan bir enerji mühendisi 5700 TL dolaylarında maaş almaktadır diyebiliriz. Enerji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ENERJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Enerji mühendisi olarak çalışma noktasında özel sektör ile kamuyu mukayese etecek olursak kamunun belirgin bir şekilde önde olduğunu görebiliriz. Özel sektörde işletmeler genellikle yeni başlayan mühendislerine minimum ücret ortamlarında maaş vermektedir. Yeni başlayan bir enerji mühendisi de özel sektörde 2700 TL ortamlarında maaş almaktadır. Tabi ki özel sektörde bu gidişat şirketten şirkete değişebileceği için bunu vasati sayı olarak almak doğru olacaktır zira yeni başlayan mühendislerine minimum ücret veren firmalar olduğu gibi 3000-3500 TL dolaylarında maaş veren işletmeler de bulunmaktadır.

ENERJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA OLANAKLARI, ORTAMI NASILDIR? ENERJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTALIK NE KADARDIR?

Enerji mühendisliğine dair çalışma saatleri ve çalışma koşulları bilgisini kamu ve özel sektör diye ikiye ayırmak doğru olacaktır.

Kamuda personeli olarak vazife yapan enerji mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine natüreldir. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vb. zamanlarda ek mesaiye kalabiliyor olsalar da genellikle çalışma saatleri alt yukarıya bu kadardır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaştan dolayı hem de beyaz yakalı bir iş üyeyi olmaları hasebiyle enerji mühendisleri iyi çalışma imkânlarına sahiptirler. Çalışma civarları da uzmanlık alanlarına göre farklılık gösterebilmekle beraber mühendisler zaman zaman büroda, zaman zaman sahada zaman zaman da laboratuvar civarında çalışabilmektedirler. Enerji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?

Özel sektör personeli olan enerji mühendisleri ise kamudaki kadar rahat olamayabilmektedirler zira özel sektörde özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında hem oldukça düşük ücretler elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.