Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
81
Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da enerji sistemleri mühendisi maaşları ile enerji sistemleri mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ OLUNUR? ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Enerji sistemleri mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl enerji sistemleri mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin enerji sistemleri mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, enerji sistemleri mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren enerji sistemleri mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olması gerekmektedir.

Enerji sistemleri mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Yenilenebilir enerji teknolojilerinin planlanması ve geliştirilmesi sürecinin bir parçası olmak,
  • Yenilenebilir enerji yapımını var olan efor sistemleri ile birleştirmek,
  • Saha analizleri yapmak,
  • Donanım planlamak ve seçmek,
  • Laboratuvar deneyleri yapmak ve bu deneyleri büyük ölçekli endüstriyel süreçlere uyarlamak,
  • Hizmet uyuşmaları ile alakalı görüşmeler yapmak, alakalı maliyet ve kazancı yönetmek.

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Enerji sistemleri mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ufalar dersek yanlış olmaz. Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?

Kamuda çalışan enerji sistemleri mühendisleri hemen hemen her kamu misyonlusunun çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle enerji sistemleri mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan enerji sistemleri mühendislerine baktığımızda vaziyet bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Enerji sistemleri Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Enerji sistemleri Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Enerji sistemleri Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Enerji sistemleri Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Enerji sistemleri Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Enerji sistemleri Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda enerji sistemleri mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile destekleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir enerji sistemleri mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır. Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli enerji sistemleri mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan enerji sistemleri mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.