Engelli Raporu ile İndirimli Araç Alımı ve Satımı Şartları Nelerdir?

tarafından
53
Engelli Raporu ile İndirimli Araç Alımı ve Satımı Şartları Nelerdir?

Ülkemizde aşinayı üzere engelli yurttaşlara müteveccih pozitif ayrımcılıklar yapılmaya devam ediyor. Kamuya engelliler için kura ile atamalar yapıldığı gibi yeniden engelli yurttaşların yaşamlarını basitleştirmek için bir çok mahsulde devlet özel tüketim aidatı ÖTV almamakta ve bir çok şeyi manili yurttaşlara çok uygun maliyete sağlamaktadır. Misalin manili bir yurttaş sıfır araba almak istediğinde özel tüketim aidatı ÖTV ödemeyerek çok uygun maliyete vasıta satın alabilmektedir. Bu peki bu vasıta alımı nasıl yapılıyor, koşulları nelerdir?

Engelliİ RAPORU OLMASI YETERLİDİR

Engelli vasıta alabilmek için yurttaşın yüzde 40 ile üzerinde olmak şartı ile engelli raporunun olması gerekmektedir. Bu raporu olan şahıslar galerilere, servislere ya da bayilere giderek engelli vasıta almak istediğini belirttikten sonra ona özel vasıtaları görebilir, özel üretim vasıtaları görebilir ve galerinin manipülasyonu neticesinde sıfır taşıtı özel tüketim aidatı ÖTV indirimi üzerinden çok uygun maliyete vasıta alabilir. engelli yurttaşın ikinci bir vasıta daha alması için 5 yılda beklemesi gerekiyor. 5 yıl içerisinde bir adet daha vasıta almak istiyorsanız bu sefer devlet tarafından sunulan indirim sunulmamaktadır.

ENGELLİ VASITA SATIŞI NASIL YAPILIR?

Engelli yurttaşların vasıta satışında ehemmiyetli bir tertip etme yapıldı. Öyle ki artık engelli yurttaşlar taşıtlarını basmakalıp şahıslara satamamaktadır. En az 5 sene taşıtı kullandıktan sonra yeniden yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunan bir yurttaşa taşıtı satabilir. Yüzde 40 ve üzerinde maniyi olmayan yurttaşa engelli vasıtasını satamamaktadır. Bu biçimde bu mevzuyu ticarete alım – satıma döken şahısların önü kapatılmış oldu.