Feragatname Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadar?

tarafından
142
Feragatname Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadar?

Türkiye bir hukuk devletidir. Yurttaşlar özel, fotoğrafı iş ve operasyonlarını tüzük ve yasalar çerçevesine reelleştirir. Bu kapsamda yurttaşlara tanınan haklar oldukça ehemmiyetlidir. Bu haklardan biri de feragat hakkıdır. Feragat, bir haktan bırakmayı ifade eder. Türkiye’de yurttaşlar sahip oldukları haklardan feragat edebilirler. Bunun için de feragatname isimli bir dokümana lüzum dinlerler. Ancak pek çok birey bu doküman hakkında bilgi sahibi değildir. Peki feragatname nedir? Ne demek? Feragatname ne işe verim? Nasıl alınır? Nasıl tertip edilir? Feragatname misali bulabilir miyim?

Feragatname Nedir? Ne Demek?

Feragatname, bir haktan bırakmayı ifade eder. Bırakılan hakkın kaliteyi, cinsi, biçimine biçimi de değişebilir. Ayrıca feragat etmek için yapılacak operasyonlar da bu bağlamda değişiklik gösterebilir. Şahsın sahip olduğu haktan legal yollarla, fotoğrafı bir biçimde bıraktığını gösteren dokümana ise feragatname denir. Misalin gayrimenkul mülkiyeti ya da başka bir mülkiyetten bırakmak için tapu sicil memuriyetine müracaat yapmak gerekmektedir. Bu müracaat da hak sahiplerine karşı feragat verildiği feragatname ile reelleşmek zorundadır. Dediğimiz gibi neyden bırakacaksanız ona ait harekâtlar ve bırakma biçimleri bulunmaktadır.

Feragat Çeşitleri Nelerdir?

Şahsın sahip olduğu haktan fotoğrafı bir biçimde bırakmasına feragat denmektedir. Birey üzerindeki haktan feragat edebilir. Bu bırakma operasyonunun çeşitleri bulunmaktadır. Buna göre feragat çeşitleri hukukta feragat, davadan feragat, servetten feragat olmak üzere 3 çeşit olarak ifade edilebilir.

Feragatname Nasıl ve Nereden Alınır?

Şahsın hakkından bıraktığını gösteren feragatname sık sık ibra ile karıştırılır. İbra mevzubahisi olduğunda tarafların karşılıklı uyuşmasından bahsedilirken, feragatta ise fertsel olarak bu harekât hakikatleştirilir ve birey birey hakkını bırakabilir. Bu bırakma harekâtı yapılırken yetkili müesseseye gitmeniz ve feragatname almanız gerekir. Bu doküman ile noter huzurunda kontrat yaparsınız ve hakkınızdan fotoğrafı olarak bırakmış olursunuz.

Hakkından bırakacak birey buna ait dokümanı sunarken hem laflı hem de yazılı olarak beyanını iletmesi gerekir. Ayrıca bıraktığına ait müracaat fertsel yapılsa da kontrat imza atılırken 2 şahit ve yetkili memurun imzası da gerekir. Bu koşulların uyulması gereklidir aksi takdirde feragatname geçerli olmaz.

Feragatname İptal Edilir Mi? Nasıl İptal Edilir?

Bu doküman ile alakalı sorulan onlarca sual bulunmaktadır. “Feragatname nasıl tertip edilir?” “Feragatname geçerlilik süresi ne kadar?” gibi suallerin yanı gizeme bu evrakın nasıl iptal edileceği de çok merak edilmektedir. Feragatnamenin iptali ehliyet beceriksizliliği sebebiyle asıllaşabilir. Bu ve eşi nedenler bulunuyorsa iptal için dava açılabilir.

Feragatname Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Feragatnamenin geçerliliği imzaların atılmasıyla başlar. İmzalar atıldıktan sonra geçerliliğini gözeten bu doküman için itiraz zamanı da bulunmaktadır. Bu müddet içinde itiraz edilirse evrakın geçerliliği sona erebilir.

Feragatname Misali

Daha evvel hiçbir hakkından bırakmamış, dokümanı daha evvel görmemiş, bu mevzuda harekât yapmamış bireyler natürel olarak feragatname evrakını merak etmektedir. Feragatname misali ile alakalı araştırma yaparak doküman hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırlar. Bu sebeple dokümana ait misalleri sizler için derledik.