FFP1 FFP2 FFP3 N95 Nedir? Hangi Maskeler Corona Virüsünden Korur?

tarafından
97
FFP1 FFP2 FFP3 N95 Nedir? Hangi Maskeler Corona Virüsünden Korur?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA 11 Mart 2020 tarihinde tertip etmiş olduğu basın buluşması ile Türkiye’de ilk Corona virüsü hadisesinin tespit edildiğini duyurdu. Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve dünyaya dağılan, 11 Mart 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de de tespit edilen Corona virüsünden nasıl korunulur? Maske kullanmak Corona virüsünden korur mu? Hangi tip maskeler Corona virüsüne karşı koruma sağlar? Maske standartları olan FFP1, FFP2, FFP3 ve N95 standartları ne anlama gelmektedir? Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Takribî 3 ay evvel Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde insandan insana geçebilen ve insanda hayata kaderi bulabilen yeni tipte bir corona virüsü tespit edildi. Tespit edilen virüs hızla dağılarak evvel Asya ülkelerine son olarak da Avrupa’ya dağılmaya başladı. Özellikle Türkiye’nin hudut komşusu İran’da ve aralıksız olarak yolcu trafiği bulunan Avrupa ülkelerinde de görülmesinin ardından Türkiye’de hadisenin görülmesinin an sorunu olduğunu deklare eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA 11 Mart 2020 tarihinde tertip ettiği basın buluşması ile ilk olay tespitinin yapıldığını dile getirdi.

Tanı konulan ilk hadisenin Avrupa ile teması olan bir erkek hastada bulunduğunu belirten Fahrettin KOCA, hangi şehir ve sağlık kurumunda karantina sürecinin devam ettiğine dair ise bilgi vermedi.

Ülkemizde hadisenin görülmesinin ardından elbette milyonlarca insanın usundaki en ehemmiyetli husus, virüse karşı neler yapılabileceği olmuştur. Bu mevzuda Sağlık Bakanlığı’nın 14 kaideyi olarak nitelendirdiği unsurlara özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Yurttaşlarımızın alması gereken ihtiyatlar çerçevesinde; hastalığın karantina-kuluçka süresi olarak belirtilen 14 günlük müddete işaret eden bu şifre ile ikazlar yapılmaya devam ediliyor.

Corona Virüsü Covid-19 ile Öbür Hastalıkların Farkları Nelerdir? Nasıl Ayırt Edilir?

Corona virüsüne tutulduğuna dair kuşku oluşan hastalar için hazırlanan ve eş bulgular gösteren öbür hastalıklarla kıyasını ortaya koyan altta yer alan kartı araştırabilirsiniz;

Bu bağlamda yukarıyada Corona virüsü semptomlarına sahip olduğunu düşünen hastaların şipşak hakimiyete gitmelerinde fayda vardır. Özellikle yurt dışından gelen şahısların 14 gün müddetle kimse ile temasa girmemeleri ehemmiyetle dile getirilmektedir.

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Corona virüsünden korunma usullerinin başında elbette hijyen kaidelerine dikkat etmek gelmektedir. Yurttaşların her birinin bu kaidelere riayet etmesi ehemmiyetlidir. Sık sık elleri sabunla, içki oranı yüksek dezenfektan akışkanlarla ya da yeniden içki oranı yüksek kolonya yıkamaları önerilmektedir. Bu oranın en az yüzde altmış olması yapılan teklifler arasındadır.

Maske Kullanımı Corona Virüsünden Korur Mu?

Uzmanların maske kullanımı mevzusunda özellikle dile getirdikleri mevzuların başında, maskelerin hastalığı yayma potansiyeli olan bireylerce kullanılması gelmektedir. Başka Bir Deyişle pasif taraftaki şahıslardan çok hastalık taşıdığı görüşüde olan veya tehlikeli ülkelerden gelen, tehlike altında şahıslarla teması olan şahısların hastalığı yaymaması için kullanım önerilmektedir. Bunun yanında kendisini virüsten gözetmek isteyen yurttaşların da belli standartlarda maske kullanımına itina göstermeleri bereketli olacaktır.

Bu bağlamda Corona virüsüne karşı kullanılacak her maske ciddi bir koruma sağlamamaktadır. Bu maskelerin belli standartlarda olmaları gerekmektedir. Bu standartların emin başlı olanları N95, FFP1, FFP2, FFP3 standartlarıdır.

Uzmanlar özellikle cerrahi tipte olan ve partikül geçişini bütün olarak kesmeyen tek kullanımlık maskelerden daha çok bu standartlara sahip maskelerin kullanımına işaret etmektedirler.

N95 Maske Nedir? N95 Maske Corona Virüsünden Korur Mu?

N95 standardındaki maskeler adını viral partiküllerin geçişini %95 oranında kesme galibiyeti göstermesinden almaktadır. Bu tip maskeler genel olarak profesyonel tipte, muhtelif sektörlerde çalışan ve partiküllere maruz kalan şahıslar için üretilen maskelerdir. N95 Amerika Birleşik Devletleri tarafından adı verilmiş olan standarttır ve yasaklama oranından adını almaktadır. Bu standarttaki maskelerin virüs bulaşmasını ciddi oranda gözettiği dile getirilmektedir.

FFP1 Maske Nedir? Corona Virüsünden Korur Mu?

FFP standardı Avrupa normlarınca adlandırılan standartlardan en düşük olanıdır. FFP1 standardına sahip maskeler daha çok solunum güçlüğü sürükleyen ve tozdan izole olması gereken şahıslar için önerilmektedir. Virüs bulaşmasını yasaklamak mevzusunda cılız olduğu düşünülmektedir. Koruma eforu zehirli madde kapsamayan tozlara karşı olduğundan viral salgınlarda faallik gösterememektedir.

FFP2 Maske Nedir? Corona Virüsünden Korur Mu?

FFP2 Standardı daha çok kimyevi tozlardan ve belli bir seviyeye kadar salgın hastalıklardan gözetmenin başladığı standarttır. Kullanılacak maskelerin corona virüsüne karşı faal olabilmesi için kullanılacak maskelerin en az bu seviyede standarda sahip olması önerilmektedir. Bu maskeler ventilli ya da ventilsiz olarak üretilebilmektedir. Ventilli olan tiplerde bir hava tıpası bulunmakta ve hava almayı basitleştirecek bir kullanım sunmaktadır.

FFP3 Maske Nedir? Corona Virüsünden Korur Mu?

Bu standart Avrupa standartlarının en üstüdür. FFP3 standardında maskelerin Corona tipi viral salgınlarda en tesirli maske tipi olduğu belirtilmektedir. Daha evvel domuz gribi gibi salgınlarda zaferli olduğu kollanan bu maske tipi özellikle tehlikeli bir noktada kendisini paydan yurttaşlar tarafından seçim edilebilir konumdadır.

Maske kullanımı da bir önlem olarak ehemmiyet talep etmektedir ancak en ehemmiyetli önlem Sağlık Bakanlığı’nın da Dünya Sağlık Örgütü’nün de dile getirdiği üzere hijyen kaidelerine dikkat etmektir. Tüm yurttaşlarımızı dikkatli olmaya davet ediyor, en kısa vakitte virüsün minimum kayıpla, muhtemel ise kayıpsız biçimde atlatılmasını beklenti ediyoruz.