Fizik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
133
Fizik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Fizik Mühendisi Maaşı, Fizik Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da fizik mühendisi maaşları ile fizik mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

FİZİK MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL FİZİK MÜHENDİSİ OLUNUR? FİZİK MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Fizik mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl fizik mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin fizik mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, fizik mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren fizik mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olması gerekmektedir. Fizik Mühendisi Maaşı, Fizik Mühendisi Maaşları.

Fizik mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Laboratuvarda araştırılacak maddeyi değişik etraflarda gözlemlerler elde edilen bilgiyi kaydolurlar,
  • Her analistin yapması gerektiği gibi belirtilere nesnel yanaşırlar,
  • Araştırmalarda ortaya çıkan neticelerin günlük yaşamda veya yeni teknolojilerde kullanılmasına müteveccih çalışırlar,
  • Yeni teknolojilerde kullanılacak malzemenin uygunluğu için daha fazla araştırma yaparlar.

FİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? FİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Fizik mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye böler dersek yanlış olmaz.

Fizik Mühendisi Maaşı, Fizik Mühendisi Maaşları. Kamuda çalışan fizik mühendisleri hemen hemen her kamu vazifelisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle fizik mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro civarı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan fizik mühendislerine baktığımızda gidişat bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA FİZİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Fizik Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Fizik Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Fizik Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Fizik Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Fizik Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Fizik Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda fizik mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile dayanakları, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir fizik mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır. Fizik Mühendisi Maaşı, Fizik Mühendisi Maaşları.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 FİZİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli fizik mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan fizik mühendisi maaşları 2020 seneyi için 3500 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen bireyin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.