Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
256
Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? İşlere ait tanıtımlardan işlerin maaşlarına kadar bu mevzularla alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi maaşları ile gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisinin vazifeleri, çalışma saatleri vb. mevzular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendislerinin çalışma koşullarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine natüreldir. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vb. vaziyetlerde ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri alt yukarıya bu kadardır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir iş üyeyi olmaları sebebiyle gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisleri iyi çalışma ihtimallerine sahiptirler. Çalışma civarları da alandan alana farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büroda, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar civarında çalışabilmektedirler. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Özel sektör çalışanı olan gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler zira özel sektörde özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Mühendis                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Mühendis                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Mühendis                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Mühendis                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Mühendis                     6400-6600 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki sayılar vasati sayılardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile takviyelerinden ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler ilave edilebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi maaşı 2020 senesinde kamuda 5700 TL dolaylarındadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Yukarıda belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak vazife yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya tecrübe sahibi olmayan gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendislerine minimum ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi maaşları 2020 seneyi için 3500 TL dolaylarındadır fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler de bulunmaktadır.

GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİ OLUNUR? GEMİ İNŞAATI VE GEMİ CİHAZLARI MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Nasıl gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi olunur sualine gelecek olursak adayların gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi olabilmesi için gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisliği veya eşi, türevi bir kısmı tamamlamaları ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS adlı imtihandan yeterli puanı alarak soyulmaları veya da özel sektörde çalışabilecek teçhizata sahip olmaları gerekmektedir.

Gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi kimdir sualini daha iyi kavramak için de gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisi ne iş yapar bakmak verimli olacaktır. Gemi inşaatı ve gemi cihazları mühendisinin yaptığı işleri şu biçimde sıralayabiliriz; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

  • İnşası, onarımı veya onarımı yapılacak deniz erişim taşıtları için tasarı ve projeler hazırlarlar,
  • Deniz erişim taşıtlarının inşası ve işletilmesine ek olarak deniz erişim taşıtları cihazlarının ve takviyeci cihazlarının tasarımını yaparlar,
  • İnşası yapılacak deniz erişim vasıtasında kullanılacak olan tüm ekipman ve malzemenin tercihini, lüzumlu mühendislik hesaplamalarını yaparlar.