Gereksiz Sis Farı Yakmak Yasak Mı? Cezası Ne Kadar?

tarafından
56
Gereksiz Sis Farı Yakmak Yasak Mı? Cezası Ne Kadar?

Trafikte en riskli anlardan biri de görme mesafesinin eksildiği, görme maharetinin eksildiği, sisli, yağmurlu, karlı hava koşullarında yaşanır. Zira sürücü görüş beceriyi eksildikçe yol işaretlerini, işaret levhalarını, öbür insanları, öbür taşıtları görmekte güçlük sürükler. Bu gibi güçlü koşullarda seyir halindeki vasıtalarda farlar kullanılmaktadır. Daha iyi, daha tehlikesiz sürüş için negatif hava koşullarında yola yakın yerleştirilen ve eforlu bir ışığa sahip olan sis farları kullanılır. Bu sayede taşıtlar eforlu sis farlarıyla yeri, işaretleri, önlerini ve etraflarını görebilir. Ancak bu eforlu ışığa sahip olan ve bu sebeple basmakalıp koşullarda kullanılmaması gereken sis farını bazı sürücüler devamlı ve sevinci olarak kullanmaktadır. Sis farı sebebiyle karşıdan gelen sürücüler görme kaybı yaşamakta ve trafiğin güvenliği riske düşmektedir. Bu sebeple Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı trafik polisleri bu sevinci harekete taviz göstermemekte ve yönetimsel para cezası uygulamaktadır. Peki sis farı nedir? Ne işe verim? Sis farı kullanmak, sis farı yakmak yasak mı? Afaki sis farkı yakmanın cezası ne kadar?

Sis Farı Nedir? Ne İşe Verim?

Sis farı arabada yere yakın bir noktaya monte edilen, yüzey aydınlatılmasını sağlayan, sürücüye yağmurlu ve güçlü koşullarda görüş olanağı veren bir ışık kaynağıdır. Kısa mesafeyi aydınlatan bu farklar geniş ve eforlu ışık yayar. Negatif hava koşullarında kullanılan bu farlar basmakalıp koşullarda iyi bir görüş sağlamaz. Ancak öndeki ve arkadaki bu farlar afaki, basmakalıp hava koşullarında kullanılırsa öndeki ve arkadaki sürücüleri rahatsız eder. Trafik güvenliğini tehlikeye atar.

Sis Farı Yakmak Yasak Mı?

Negatif hava koşulları varken, misalin yağmur, kar yağarken, sis varken sis farları sürücülerin yaşamını kurtarmakta ve işlerini basitleştirmektedir. Zira sis farları sayesinde yol, levhalar, öndeki taşıt görülebilir ve arkadaki vasıtalara kendilerini gösterebilirler. Ancak negatif hava koşulu yokken başka bir deyişle afaki yere sis farı kullanmak trafik kaidelerine, sürüş güvenliğine hasar verir. Bu sebeple afaki sis farı kullanmak menedilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tertip etmelerle afaki sis farı kullananlara yönetimsel para cezası ve puan cezası da verilmektedir.

Afaki Sis Farı Yakmanın Cezası Ne Kadar?

Afaki yere sis farkı kullanımını yasaklamak için ceza verilmektedir. Bu cezalar sayesinde sürücülerin kaidelere daha çok dikkat etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca sürücülere kaide ihlali yaptıkları da andırdırılmaktadır. Bu kapsamda 2020 senesinde geçerli olan sis farıyla alakalı trafik cezaları da merak mevzusu olmaktadır.

Gece müddeti, sisli, negatif hava koşullarının olduğu zaman, yağışlı müddetler dışında afaki yere sis farı yakmanın cezası 132 TL olarak belirlendi.

Otomobillerde idaremeliklerce tanımlanan, gereken koşullara uygun ışık teçhizatı yoksa verilen ceza 488 TL’dir.