Gıda Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
220
Gıda Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazı dizilerimizi hazırlamaya elimizden geldiğince devam ediyoruz. Mühendislik işi ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik ve alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da gıda mühendisi maaşları ile gıda mühendisinin ne iş yaptığı, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NE DURUMDADIR?

Gıda mühendisi olarak çalışmak isteyen fertlerin öğrenmesi gereken en ehemmiyetli şeylerden bir tanesi kamuda ve özel sektörde değişik gidişatların olduğudur.

Özel sektörde çalışan gıda mühendislerine baktığımızda gidişat kamudaki kadar iyi değildir zira özel sektörde çalışan mühendislere hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında ücretler verilmekte hem de özel sektördeki mühendisler uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

Kamuda çalışan gıda mühendisleri ise hemen hemen her kamu misyonlusu gibi haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesailere kalıyor olsalar da genellikle çalışma saatlerinin bu biçimde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan ücretler hem de görece konfor sebebiyle gıda mühendisleri iyi çalışma imkânlarına sahiptirler. Çalışma civarları da mühendislik yapılan alana göre farklılık gösterebilse de zaman zaman büro, zaman zaman laboratuvar civarı zaman zaman da saha olabilmektedir.

GIDA MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL GIDA MÜHENDİSİ OLUNUR? GIDA MÜHENDİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

Gıda mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl gıda mühendisi olunuru yanıtlamak doğru olacaktır zira bir kimsenin gıda mühendisi olabilmesi için alakalı bir kısım mezunu olması gerekmektedir, gıda mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren gıda mühendisliği veya eşi kısmı tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlet personeli olarak çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olması gerekmektedir.

Gıda mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle gıda mühendisi ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Yapımın hijyenik koşullarda yapılmasını sağlamak,
  • Gıda maddelerinden alınan misallerin testini ve tahlilini asıllaştırarak belgelemek,
  • Gıda sektöründe hizmet sunan işletmenin projelerini araştırarak yeni ekipmanlar için çalışmalar yapmak,
  • Firmanın maliyetlerini düşürmek, karlılığını ve bereketliliğini artırmak.

KAMUDA BESİN MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Gıda Mühendisi Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Gıda Mühendisi Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Gıda Mühendisi Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Gıda Mühendisi Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Gıda Mühendisi Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Gıda Mühendisi Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda gıda mühendisi maaşları takribî olarak tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler ortaya çıkabilmektedir ve bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenlerden dolayı bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir gıda mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak çalışma noktasında bazı farklar vardır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli gıda mühendislerine minimum ücret veya ortamında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan gıda mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL dolaylarındadır diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Alınacak maaş, çalışılacak işletme azıcık da bireyin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.