Gönüllü Koruculara Kadro Gelecek Mi? Korucu Alımı Ne Zaman?

tarafından
47
Gönüllü Koruculara Kadro Gelecek Mi? Korucu Alımı Ne Zaman?

Ülkemizde en çok seçim edilen ve arz gören işlerin başında gelen güvenlik koruculuğu, özellikle 2002 seneyi içerisinde adayların en çok beklediği alım haberlerinin başında geliyor. Fakat çoğu zaman alımları geciken, gönüllü olarak koruculuk misyonunu icra eden ve haklarının iyileştirilmesini bekleyen korucuların meseleleri gündemde çok az yer buluyor. Bu meselelerden biri de hali hazırda gönüllü olarak koruculuk yapanların kadroya alınıp alınmayacağı olmakla beraber 2020 seneyi içerisinde beklenen 6 bin korucu alımının asıllaşıp reelleşmeyeceği oldu.

2019’da Gönüllü Koruculara Kadro Verilmişti

Gönüllü olarak koruculuk misyonu icra edenlere e 5510 rakamlı yasaya ilave edilen 690 rakamlı Kanun Hükmünde Kararname le yapılmış, Kanun Hükmünde Kararname’ların yasaya dönüşme lüzumluluğu sebeple 7077 rakamlı yasaya dönüşmüş olmakla beraber bu kanunun44.maddesi aynen kabul edilmiştir. Kabul edilen yasaya göre ise köy korucuları ve geçici köy korucuları güvenlik korucu statüsüne girmişti. Fakat bu uygulama yalnızca 26 şehir kapsamında ve yalnızca bazı köyleri ve ilçeleri içerecek biçimde hakikatleşmişti. Şimdi ise bu 26 şehir dışında ülkenin değişik yerlerinde geçici, gönüllü veya köy korucusu olarak misyon yapanlara da 2020 seneyi içinde kadro verilmesi arz ediliyor. Özellikle güç koşullarda misyonlarını reelleştiren korucular en çok kendilerine de güvenlik korucu kadrosu getirilmesini istiyor.

Korucu Alımı Yapılacak Mı?

2019 seneyi içerisinde söylenen 25 bin korucu alımı için geriye 6 binlik kadro sarihte kalmış olup özellikle belirtildiği gibi 25 bin güvenlik korucusu amacına erişilmek isteniyorsa 6 bin şahıs personel alımına müteveccih bültenin bu sene içinde gelmesine mümkün bakılıyor. Alakalı alıma ait bülten ülkemizde pek çok yurttaş tarafından merakla beklenmekte olup bültenler emin periyotlarla ulaşıma açılıyor. Ayrıntılı bilgiler İçişleri Bakanlığı internet sitesi üzerine söylenecektir.