Gürültü Yapmak Suç Mu? Gürültü Yapmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

tarafından
53
Gürültü Yapmak Suç Mu? Gürültü Yapmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Cemiyetin bir arada huzurlu, tehlikesiz ve meselesiz yaşayabilmesi için uyulması gereken bazı kaideler bulunur. Yazılı ve laflı olarak öğrenilen bu kaideler cemiyetin beraber yaşayabilmesinin gizemidir. Bu kaidelerde ana düşünce bir başkasının hayat alanını kısıtlamamak, bir başkasını rahatsız etmemektir. Misalin hengame yapmak, yüksek sesle müzik dinlemek, haykırıp çağırmak etraftaki öteki insanları rahatsız etmektedir. Üst komşunun haylaz çocuğu, dışarıda otomobille yüksek sesle müzik dinleyen insanlar sebebiyle güç zamanlar geçirmek muhtemeldir. Peki hengame yapmak kabahat mudur? Hengame yapmanın cezası var mı? Hengame yapmanın cezası 2020 ne kadar?

Hengame Nedir? Ne Demek?

Korna sesi, haykırış sesi, üst komşunun zıplaması, yüksek sesle film seyretmek veya müzik dinlemek, münazara etmek hengame çıkarmaya neden olan aktifliklerdir. Hengame geçimsiz, kumpassız bir şekilde çıkan, uyum dışında olan ve rahatsız edici olan her türlü sesi ifade etmek için kullanılır. Günümüzde insanların en çok nefret ettiği, katlanamadığı, tahammül edemediği mevzuların başında hengame gelmektedir. Uykuları kaçıran, ders çalışmayı yasaklayan, huzur bozan bu dayanması güç olan ses vaziyeti sebebiyle insanlar arasında çoğu zaman mesele çıkarmaktadır. Hadiseler polise hatta savcılığa intikal etmektedir.

Hengame Yapmak Kabahat Mu? Yasak Mı?

Hengame yapmak kabahat ve yasaktır. Cezası bulunur. Etraf ve Kentçilik Bakanlığı tarafından etrafı pisleyenler, hengame yapanlar için genelge hazırlanmıştır. Bu vaziyetten davacı olan yurttaşlar kolluk eforlarına bu vaziyeti şikayet edebilir. Hengameye sebebiyet veren, ihtarlara kulak asmayan şahıslara Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası kesilir.

Hengame Yapmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Kabahatler Kanunu kapsamında hengame yapanlara verilen cezalar 2020 senesinde yine tanımlanmıştır. Polis takımları, jandarma eforları, zabıtalar gibi kolluk eforları bu mevzuda gelen şikayetleri değerlendirdikten sonra para cezası uygulayabilir. İşte hengame yapmanın cezası 2020;

  • Apartmanda hengame yapanlara 1192 Türk Lirası yönetimsel para cezası kesilir.
  • Atölye ve işletmelerin neden olduğu hengame için 1000 Türk Lirası ile 5 bin Türk Lirası arasında para cezası uygulanır.
  • Şantiye, inşaat ve fabrikaların neden olduğu hengame için 29 bin 173 Türk Lirası para cezası verilir.

Hengame sebebiyle verilen cezalar desibel ölçümleri ve saat hudutlandırılmasına dikkat edilerek verilmektedir. Zira sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında rahatsızlık devasa ebatlarda değilse ceza verilmez. Akşam saat 19.00 haysiyetiyle yapılan hengamelere ise ceza kesilmektedir. Öğle saatlerinde 13.00 ile 15.00 saatleri arasında hengame yapılması yasaktır. Ayrıca parkta, caddede akşam saat 21.00’dan sonra hengame yapmak yasaktır. Bu saatten sonra yapılan hengameler için şikayette bulunulursa ceza uygulanır.

Hengame Yapanlar Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Caddede, dükkanında, konutta, mektepte, kütüphanede, toplu taşımada hengameden insanlar rahatsız olabilmektedir. Üstelik çoğu zaman uyarmak da takat olmaz. Bu sebeple gerginlik seviyesi çoğalabilir hatta münazara çıkabilir. Meselelerin gelişmemesi için rahatsız olan bireylerin yetkililere ihbarde bulunmasında fayda vardır. Peki hengame yapanlar nereye ve nasıl şikayet edebilir?

  • ALO 181 hattı ile Etraf ve Kentçilik Bakanlığı yetkililerine şikayet edilebilir.
  • 155 POLİS İMDAT hattı üzerinden emniyet birimlerine ihbar yapılabilir.
  • Caddede vazife yapan polislere, en yakın karakola müracaat yapabilirsiniz.
  • 156 ALO JANDARMA hattından ihbar yapılabilir.
  • Jandarma karakoluna gidilebilir.
  • Zabıtalara şikayet edebilirsiniz.