Hacker Maaşı Ne kadar?

tarafından
766
Hacker Maaşı Ne kadar?

Hacker maaşı günümüzde en çok merak edilen şeylerden bir tanesidir. Maaş bilgisine geçmeden önce hackerler hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Hacker kimdir? Hacker ne iş yapar? Nasıl Hacker olunur? Bunların cevapları aslına bakarsanız oldukça basit.

Bilişim sistemleri ile ilgili hedef kişinin izni ve bilgisi olmadan sisteme girerek o kişiye dair tüm gizli bilgileri ele geçiren kişilere hacker denir. Türkler arasında bilgisayar korsanı da denmektedir. Bilgisayar korsanları ile birlikte günümüzde kiralık hacker gibi anlamlarda ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda elde edeceğiniz bilgi ve birikimlere göre bu kişilerden yardım isteyebiliyorsunuz. Hacker maaşları

Genel Hack’leme Cinsleri Nelerdir?

Bir Hayli hack cinsi vardır. Bunların arasında en besbelli olanı ise Hacktivist eylemlerdir. Alttaki gibi sıkça karşılaştığımız bazı hackleme cinslerinden bahsetmek istiyoruz.

Hacktivist Eylemler: Hacker’lar siyasi, dini, hürlükçü veya etrafçı gibi cemiyetsel bir hayli sebeple ya da rastgele bir hadiseyi mazeret ederek, bir çatı altında bir araya gelip hakikatleştirmiş oldukları hack’leme eylemleri olarak belirlenir. Evrensel dünyayı etkileyen bir hayli hack hadisesinde hackerların bir hadiseyi mazeret ederek büyük işletmelere hatta devletlere siber atakta bulunduklarını ve büyük hasarlar verdiklerini görmekteyiz. Özellikle de evrensel çaptaki markaların veya devletlerin en büyük fobilerinden biri hacktivist eylemlerdir.

Cracklemek; Sistemleri ve özellikle de yazılımları kırarak kopyalarını dağıtan şahısların kullandıkları usuldür. Kırdıkları sistemlerden elde ettikleri bilgileri kopyalamanın yanı gizeme sattıklarını, hatta fidye istediklerini de görmekteyiz. Burada emel tamamen karşı sisteme veya şahsa hasar vermekle beraber çalınan bilgiden para kazanmaya odaklanılmıştır. Hacker maaşı

Hasarlı Yazılımlar; Makûs maksatlı hacker’ler siyah şapkalı hacker karşı sistemin zafiyetlerini buldukları zaman makûs emelli yazdıkları kodları kullanarak sisteme hasar vermeyi, sistemi ele geçirmeyi, zombi hale getirme gibi teknikleri sıkça kullanmaktadırlar. Bir Hayli hacker, yazılım mevzusunda uzmanlaşmıştır ve bu maharetlerini sistemlere hasarlı kodlar yükleyerek silmeye, kopyalamaya, izlemeye ya da eşi hasarlı etkinliklerde kullanmaktadırlar. Hacker maaşları

DDOS Hamleleri; Dağıtılmış Hizmet Reddi DDoS hamleleri ismiyle öğrenilen bu hamle cinsi en sık karşılaşılan ve en riskli siber hamle cinsidir. Bu hamle cinsinde genel emel karşı sisteme erişilmesini yasaklamak ve karşı sistemin işlerliğini durdurmaktır. Sistemlere yapılan DDOS ataklarında zombi hale getirilmiş bilgisayarları ya da hasarlı kodları kullanabilirler.

Phishing Hamleleri; Oltalama hamleleri olarak adlandırılan bu siber hamle cinsinde kurban olarak seçilen şahıslara sahte sayfalar sevk edilerek kullanıcı ismi ve şifre gibi saklı bilgiler elde edilmeye çalışılır. İnternet tarihinin en daha önceki ve en riskli siber hamle cinsi olarak öğrenilen bu hamle cinsi genel olarak e-postalar üzerinden yapılır.

Sosyal Mühendislik Hamleleri; Sosyal mühendislik ataklarında insan tutumlarındaki kusurlar birer zafiyet olarak belirlenir ve insanlar kusur yapmaya yönlendirilerek bu zafiyetler makûsa kullanılır. Genel olarak insan aldatma sanatı olarak da belirlenir. İnsanların irtibatları sırasında yapmış olduğu kusurlar birer zafiyettir ve bu kusurlar sayesinde sistemlere izinsiz ulaşım elde edilebilir.

Brute Force Hamleleri; Şahısların veya müesseselerin hesaplarına izinsiz ulaşım elde etmek için yapılan şifre sınamalarıdır. Bir sistemin şifre gözetmeli alanına milyarlarca şifre sınaması yapılarak şifresi cılız olan şahısların hesapları basitlikle elde edilebilir. Bu hamle cinsinde sınama yanılma usulü kullanılarak kolay veya kısa şifreler kırılmaya çalışılır.

0 Zero Day Hamleleri; Sıfırıncı gün hamleleri olarak belirlenen bu hamle cinsi riskli ve meçhul / tespit edilemeyen bir hamle cinsidir. Sistemlerin arka kapılarını keşfeden hackerlar bu zafiyetleri hiç kimse ile paylaşmaz ve bu sayede sistemlere ulaşırken rastgele bir maniyle karşılaşmazlar. Genel olarak kullanılan usul veya zafiyet öğrenilmediği için siber güvenlikte en riskli hamle cinsi olarak belirlenir. Hacker maaşı

Hacker’lar Ne İş Yapar?

Bilişim dünyasında hacker olarak belirlenen bu şahısların gerçek işi sistemlerdeki arka kapıları, zafiyetleri keşfetmek, makûs hedefli şahıslara karşı bu zafiyetleri üretici işletmelere raporlayarak kapatılmasını sağlamak ve sistemlerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu iş içinde öbür işlerde olduğu bir firmaya veya bir müesseseye çalışarak maaş almaktadırlar. Hacker maaşları

Son senelerde teknolojinin gelişimi ve bilginin elektronik sistemler üzerinde işlemesi ile devletlerin kendi siber güvenlik sistemlerini gözetmek için maaşlı siber ordular kurduklarını ve özel hünerlere sahip olan bu bireyleri devlet kademelerinde özel pozisyonlarda çalıştırdıklarını görmekteyiz.

Kendilerine hacker diyen ama reelde üstat yerine makûs hedefli şahıslar olarak belirlenen gruplar ise genellikle bilgisayar sistemlerini bozan ve sistemlerini kazanç elde etmek veya benlik tatmin etmek gibi nedenlerle izinsiz kullanan bireylerdir.

Bu iki grup arasındaki esas fark ise şu biçimdedir:

Üstat olarak belirlenen iyi hedefli hacker’lar bir şeyler üretir, yapar ve bilişim sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunurlar. Makûs hedefli hacker’lar başka bir deyişle bilgisayar korsanları ise bu sistemleri bozmak ya da izinsiz olarak giriş yaptıkları sistemleri makûs amelleri için kullanmak isteyen bireylerdir.

Hacker’ler genel olarak üç gruba ayrılırlar.

  1. Siyah Şapkalı Hacker’lar; Yukarıyada belirttiğimiz gibi maharetlerini, bilgi ve hünerlerini makûs hedefli başka bir deyişle siber kabahat veya benlik tatmini gibi işler için kullanan şahıslar,
  2. Beyaz Şapkalı Hacker’lar; Üstat olarak nitelendirdiğimiz sistemleri geliştiren ve zafiyetleri ortaya çıkartarak firma veya müesseselere yardımcı olan bu işi iş haline getirmiş yasal şahıslar,
  3. Gri Şapkalı Hacker’lar; Genel olarak beyaz şapkalı olarak öğrenilen ancak benliklerine yenilerek bazen kısa yoldan para kazanmaya odaklanarak mesai saatlerinin dışında sistemleri kırıp, bu sistemlerden kazanç elde eden ya da bu sistemlere hasar veren bireylerdir. Bu şahıslar işlerine göre siyah veya beyaz şapka takarak ortada duran bireylerdir.

Hacker maaşları günümüzde en zor belirlenen şeylerdir. Ancak kaliteli ve işini düzgün yapan hacker maaşı en az 10.000 TL‘dir.