Hasta Yakınına Bakana Bin 460 TL Destek! Nasıl Başvuru Yapılır?

tarafından
59
Hasta Yakınına Bakana Bin 460 TL Destek! Nasıl Başvuru Yapılır?

Ülkemizde yaşlı, hasta ve bakıma fukara yurttaşlarımız olmakla beraber bu yurttaşlara konutta bakarak, sıhhatten pakliğe, yiyecekten takviyeye kadar her türlü bakımlarını asıllaştırmaları istikametinde bakım aylığı ödenmekte olup şayet yaşlı ve hasta yakınınıza bakıyorsanız siz de bu ödemeden siz de faydalanabilirsiniz. İşte merak edilenlere ait tüm detaylar.

Kimlere Hasta Bakım Aylığı Ödeniyor?

Devlet tarafından hasta, yaşlı ve bakıma fukara yakınına bakanlara muhakkak bir ödeme yapılıyor. Bu ödemeden 2019’da 517 bin 511 birey faydalanmış olup bu bireylere 2019 seneyi itibari ile toplam 7 milyar 988 milyon 803 TL ödenmiş bulunuyor.

Alakalı bakım aylığından faydalanmak için hastanın bakıma fukara olduğunun tanımlanması gerekmektedir. Bunun yanı gizeme Yapılan araştırmanın sonunda hastanın en az yüzde elli oranında manili olduğunu belirten bir Sağlık Heyeti Raporu verilmelidir. Bunu dışında Sağlık Heyeti Raporunda ağır derecede manili ibaresinin bulunması koşulunun sağlanması gereklidir.

Ne Kadar Ödeniyor?

Alakalı bakım aylığında 2020 seneyi için birey başı 1.402 lira ve her sene minimum fiyata göre tanımlanıyor ve 4 şahsiyet ailenin toplam kazancı 5.608 liranın altındaysa bu ücrete müracaat etme hakkı bulunuyor. Müracaat sonrasında neticeler bir ay içerisine söyleniyor olup takviyeyi almaya hak kazananların ödemesi her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara yatırılıyor. Ayrıca ödeme için fertlerin en az 8 saat bakım hizmetinde bulunuyor olması gerekmektedir.