İçişleri Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

tarafından
337
İçişleri Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

İçişleri Bakanlığı‘nın merkez teşkilatında görevlendirdiği kariyer iş grubu olan İçişleri Uzman Yardımcılığı‘nın 2020 senesinde maaş meblağı ne kadar? İçişleri Uzman Yardımcılığı nedir? Nasıl İçişleri Uzman Yardımcısı olunur? Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

İçişleri Uzman Yardımcılığı Nedir?

İçişleri Uzman Yardımcılığı kısaca İçişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında görevlendirdiği kariyer iş grubudur. Temel olarak İçişleri Bakanlığı’nın merkez ünitelerinde görevlendirilirler ve vazife aldıkları ünitenin iş ve operasyonları üzerinde uzmanlaşarak çalışırlar. Bu uzmanlaşma ilkin mevzuat hususunda olmaktadır. Öbür yandan uygulamaya müteveccih de yetiştirilen İçişleri Uzman Destekçileri merkezde işlerin yürütümünde ehemmiyetli bir role sahip olmaktadır.

İçişleri Uzman Yardımcılığı Mesleği’ne Nasıl Girilir? Nasıl İçişleri Uzman Yardımcısı Olunur?

İçişleri Uzman Yardımcılığı işine girmek isteyen adayların Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin reelleştirdiği KPSS A Grubu imtihanı seanslarına katılmaları ve Bakanlık tarafından istenecek olan puan cinslerinde yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir. İçişleri Uzman Yardımcılığı alımında İçişleri Bakanlığı’nın hangi KPSS puan cinslerini isteyeceği ise henüz netlik kazanmış değildir. Zira ÖSYM’nin 2017 senesinde reelleştirdiği KPSS puan sistemi revizyonu sonrası bu unvan için rastgele bir alım yapılmamıştır. Bu sebeple adaylar bütün olarak hangi puan cinsleri üzerinden Müesseseye ve işe hazırlık yapacakları mevzusunda bilinmezlik yaşamaktadır. İçişleri Uzman Yardımcılığı için hangi puan cinslerinin isteneceği mevzusunda net bilgi ancak yeni bir bültenden sonra oluşacaktır. Ancak Bakanlığın çalışma alanı göz önüne alındığında Hukuk testi ile Kamu Yönetimi testlerinin içerisinde yer aldığı puan cinsleri öne çıkmaktadır:

İçişleri Uzman Yardımcılığı’nın olası puan cinsleri olabilecek Hukuk ve Kamu Yönetimi ağırlıklı puan cinslerini ve öbür tüm KPSS puan cinslerini bir arada araştırmak için altta manipülasyonu bulunan çalışmamızı araştırabilirsiniz;

İçişleri Uzman Yardımcılığı işine girişte adayları tek safhalı bir imtihan sistemi beklemektedir. Bu imtihan laflı görüşme şeklinde İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan komitelerce yapılmaktadır.

İçişleri Uzman Yardımcılığı Vazife Yeri ve Özlük Hakları

İçişleri Uzman Yardımcılığı işine girmeye hak kazanan adaylar İçişleri Uzman Yardımcısı olarak soyulduktan sonra Bakanlığın merkez teşkilatında yer alan ünitelerde görevlendirileceklerdir. Bu üniteler Ankara’da yer almaktadır. İçişleri Uzman Yardımcısı ve İçişleri Uzmanı olarak işte yer alacak olan adaylar merkez uzmanı statüsünde bulunacaklardır. Bu statü İçişleri Uzman Yardımcılığı iş üyelerine 3600 ek gösterge getirmektedir.

İçişleri Uzman Yardımcılığı işinde sizi bekleyen düzeyleri, vazife ve mesullükleri bir arada araştırabileceğiniz İçişleri Uzman Yardımcılığı iş tanıtım yazımıza altta yer alan manipülasyon aracı ile erişebilirsiniz;

İçişleri Uzman Yardımcılığı 2020 Seneyi Maaşı Ne Kadar?

İçişleri Uzman Yardımcılığı laflı ziyaretlerinde galibiyetli olarak işe İçişleri Uzman Yardımcısı unvanı ile ceddilecek olanların 2020 seneyi itibariyle maaşları takribî olarak 6100 Türk Lirası olacaktır. İçişleri Uzman Yardımcılığı yeterlik süreçlerini zaferle bitiren ve İçişleri Uzmanı olarak cetmesi yapılan iş üyelerinin 2020 senesinde alacakları maaş meblağı ise takribî olarak 6950 Türk Lirasıdır.