İcra Katipliği Çalışma Şartları ve Yolluk Ücretleri 2020

tarafından
271
İcra Katipliği Çalışma Şartları ve Yolluk Ücretleri 2020

İcra Katipliği 2020 Yolluk Ücretleri Nedir?

İcra katipleri maaşlarının yanı sıra çıktıkları haciz, çocuk teslimi görevleri gibi işlemlerden de ekstra ücret almaktadır. İcra katiplerinin almış olduğu bu ek ödemeye yolluk adı verilmektedir. 2020 yılında yolluk ücretleri dosya başına 42,00 TL olarak hesaplanmıştır. Bir icra katibi ilgili ay içerisinde maksimum 69 adet dosyadan yolluk ücreti alabilmektedir.

İcra Katipliği Çalışma Şartları Nedir?

İcra katipleri hem adliye içerisinde hem de haciz mahalinde aktif olarak görev yapan memurlardır. Daire içerisinde yazı işlerini, arşivleme işlemlerini, avukat ve vatandaşların yaptığı başvurulara dönüş yaparken; haciz yaparken ise söz konusu işlemlerin tamamlanması için devleti temsil ederler.
İcra katipleri hafta içi sabah 8:00 akşam 17:00 arasında çalışmaktadırlar. Resmi tatiller ve hafta sonu izin yaparlar. (Bazen hafta sonu da çocuk teslimi olabilmektedir. Böyle durumlarda dairede çalışan memurlar sıra ile bu işlemleri gerçekleştirmektedir.)
Bunun haricinde icra daireleri özellikle büyük şehirlerin en yoğun kurumları arasında yer almaktadır. En ufak bir faturadan en büyük banka borçlarına kadar tüm borçların uğrak noktası icra daireleridir. Alacaklılar, borçlular ve avukatlar tarafından gün içerisinde oldukça fazla yoğunluk yaratılan dairelerde memurlar oldukça yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar.