İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
73
İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da inşaat mühendisi maaşları ile inşaat mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

İNŞAAT MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL İNŞAAT MÜHENDİSİ OLUNUR? İNŞAAT MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

İnşaat mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl inşaat mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin inşaat mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, inşaat mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren inşaat mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olması gerekmektedir.

İnşaat mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • İnşaat arazisinin yapıya uygun olup olmadığını araştırırlar, uygun hesaplamaları yaparlar ve bunlara dair projeler hazırlayarak lüzumlu vasıta gereçlerin teminini sağlatırlar,
  • İnşaatın projesini çizerler ve gerektiğinde projede farklılık yaparlar,
  • İnşaat ile alakalı mevzularda bilirkişi unvanı ile misyon yaparlar.
  • Şantiye ve çalışacak bireylerin tercih ve idare mesullüğünü alırlar.

İNŞAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? İNŞAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

İnşaat mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye böler dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan inşaat mühendisleri hemen hemen her kamu vazifelisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle inşaat mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan inşaat mühendislerine baktığımızda vaziyet bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA İNŞAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan İnşaat Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik İnşaat Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik İnşaat Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik İnşaat Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik İnşaat Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik İnşaat Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda inşaat mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile takviyeleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir inşaat mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 İNŞAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli inşaat mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan inşaat mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.