İş Müfettiş Yardımcılığı Maaşı 2020 Ne Kadar?

tarafından
85
İş Müfettiş Yardımcılığı Maaşı 2020 Ne Kadar?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın çalışma hayatı üzerine en ehemmiyetli işlevlerinden birisi olan çalışma alanı teftişini reelleştiren İş Denetim Heyeti‘na bağlı olarak vazife yapan iş grubu İş Müfettiş Yardımcılığı nedir? İş Müfettiş Yardımcısı nasıl olunur? İş Müfettiş Destekçilerinin ve İş Müfettişlerinin 2020 ücreti ne kadardır? Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

İş Müfettiş Yardımcılığı Nedir? 

İş Müfettiş Yardımcılığı, Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İş Denetim Heyeti Başkanlığı’nın çalışma yaşamı üzerinde teftiş ve hakimiyetlerini reelleştiren kariyer iş grubudur. İki çeşit İş müfettiş yardımcısı istihdamı mevzubahisidir. Bunların bir kısmı mevzuat mevzusunda bu alanda denetimleri reelleştiren sosyal alan adayları, öbür kısmı ise teknik anlamda teftiş ve hakimiyetleri reelleştiren teknik alan adaylarıdır. İş müfettiş dayanakçıları misyonlarını Heyet Başkanlığı’nda ya da Başkanlığa bağlı grup başkanlıklarında yürütmektedirler. Bu grup başkanlıklarından tüm ülkeye ayrılarak yerinde tahliller gerçekleştirebilmektedirler.

Nasıl İş Müfettiş Yardımcısı Olunur?

İş müfettiş yardımcısı olmak isteyen adayların öncelikli olarak Bakanlığın iş için tanımlamış olduğu alanlardan mezun olmaları gerekmektedir. Bu mezuniyet sosyal alan için Hukuk Fakülteleri ile Siyasal Bilgiler, İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakülteleri kısımları, teknik alan içinse Mühendislik Fakültesi kısımları arasından arz edilmektedir. Adayların mezuniyet şartı ile öbür özel koşulları sağlıyor olmaları vaziyetinde Bakanlıkça açılacak alımlara müracaatta bulunabilmeleri için Kamu Personeli Seçme İmtihanlarında geçerliliği devam eden puanlara sahip olmaları gerekmektedir. Puan cinsleri de yeniden Bakanlık tarafından tanımlanmaktadır.

Koşulları sağlayan adaylardan azami puana sahip olan işe alınacak aday rakamının beş katı kadar aday arasında yer alanlar Bakanlık tarafından reelleştirilen Normal usuldeki yazılı imtihana katılma hakkı elde etmektedir. Bu yazılı imtihanda adaylara alan bilgisi mevzularının yanında ayrıntılı bir şekilde iş mevzuatından sualler yöneltilmektedir. Adayların yazılı imtihanda zaferli olmaları vaziyetinde laflı röportajlara katılmaları olası olmaktadır. Laflı müzakereler de yeniden Bakanlık tarafından icra edilmektedir.

İş Müfettiş Yardımcılığı İşi ve Özlük Hakları

İş müfettişliği işine girme hakkı elde eden adaylar iş hayatlarına müfettiş yardımcısı olarak başlamaktadırlar. Adayların 3 sene süren takviyecilik evresinden sonra yeterlik imtihanında zaferli olmaları neticesinde İş Müfettişliğine cetmeleri hakikatleştirilmektedir. İş üyeleri beş şehirde heyeti bulunan grup başkanlıklarından birinde vazife icra edebilmektedirler. Yerinde tahliller için özellikle iş yaşamlarının ilk yarıyıllarında yoğun turne süreçleri geçirecek olan iş üyeleri öbür kamu müesseseyi müfettişleri ve müfettiş dayanakçıları gibi 3600 ek göstergeye sahiptirler. Bakana bağlı olarak vazife yapmaktadırlar.

İş Müfettiş Yardımcılığı Ücreti 2020 Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde İş Müfettiş Yardımcısı olarak çalışmaya başlayacak olan bir iş üyesinin 2020 seneyi ücreti takribî olarak 6100 Türk Lirasıdır. İşte yeterlik süreçlerini bitirmiş bir İş Müfettişi‘nin 2020 seneyi ücreti ise takribî olarak 6950 Türk Lirasıdır.

*İş Müfettişi ve İş Müfettiş Destekçilerinin 2020 seneyi ücretlerine dair bilgiler belirtilirken takribî meblağlar verilmiştir ve bu meblağlarda bireyden şahsa değişebilen ilave ve kesintiler dikkate alınmamıştır.