İstatistik Mezunları İçin KPSS Puan Türleri Hangileridir?

tarafından
70
İstatistik Mezunları İçin KPSS Puan Türleri Hangileridir?

Üniversitelerin istatistik alanından mezun olan adayların KPSS A Grubu ya da KPSS B Grubu imtihanlarında elde edebilecekleri puan cinsleri nelerdir? Nasıl hesaplanır? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

İstatistik Bvefatı Mezunları İçin KPSS Nedir?

Üniversitelerin istatistik alanlarından mezun olan KPSS adaylarının katılabilecekleri iki tip KPSS seansı bulunmaktadır. Bu seanslar KPSS Lisans ile KPSS A grubudur. Kamuda yer alan ve düz memurluk olarak nitelendirilen kadrolara yerleşmek isteyen adayların KPSS Lisans seansına çift senelerde katılmaları, kariyer iş olarak nitelendirilen kadrolara yerleşmek içinse çift ya da tek sene farketmeksizin KPSS A grubu seanslarına yeniden aynı yarıyıl hakikatleştirilen KPSS Lisans seansını müteakiben katılmaları gerekmektedir. KPSS A Grubu seanslarıyla KPSS Lisans’a beraber girmek gerekliliği KPSS A Grubu puan cinslerinin hesaplanmasında KPSS Lisans içerisinde yer alan Genel Maharet ve Genel Kültür testlerinin de tesirli olmasından doğmaktadır.

İstatistik Mezunları İçin KPSS Puan Cinsleri Hangileridir?

Üniversitelerin istatistik kısımlarından mezun olan adayların alabilecekleri ve ceddilmek için kullanabilecekleri puan cinsleri girecekleri imtihan seanslarına ve hangi seansa hangi hedef ile katıldıklarına göre değişkenlik gösterecektir.

Kamu müesseselerinde yer alan B grubu kadrolara girmek üzere KPSS Lisans seansına katılan adaylar imtihana çift senelerde katılmış olmaları kaydıyla almış oldukları KPSS P3 puan cinsini soymalarda kullanabileceklerdir.

KPSS’ye KPSS A Grubu seanslarından katılan adaylardan sadece kendi alanı ile ilgili puan cinslerinin hesaplanmasını isteyen İstatistik kısmı mezunu adayların KPSS Lisans seansına ilave olarak katılacakları İstatistik testi ve İktisat testi sonucunda KPSS P12 ve KPSS P13 puan cinsleri hesaplanacaktır. Adaylar bu puan cinsleri ile kamu müesseselerinin hakikatleştirdiği kariyer iş alımlarına müracaatta bulunma ihtimaline sahip olacaklardır.

Ayrıca üniversitelerin İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakülteleri ile denk sayılma vaziyetlerinde kamu müesseselerinin yurt içi denkliğin kabul edileceğini duyuruda belirtmesi gidişatında İstatistik mezunu adaylar bu alımlara da KPSS A Grubunun öteki testlerine katılarak elde edecekleri puanlar ile müracaatta bulunabilecektir. KPSS A Grubu için hesaplanan 40’tan fazla puan cinsi bulunmaktadır. KPSS adaylarının hesaplanacak tüm puan cinslerine dair ayrıntıları araştırmak için altta manipülasyonuna yer verdiğimiz bu mevzudaki çalışmamızı araştırabilirsiniz;

İstatistik mezunu adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın KPSS A Grubu imtihanında katılmaları gereken seansları seçebileceklerine dair ayrıntılı bilgiler almak ve imtihana dair öteki ayrıntılı bilgileri edinmek için altta yer alan manipülasyon ile erişeceğiniz yazımızı araştırabilirsiniz;

İstatistik Mezunları KPSS İle Hangi İşleri Seçebilirler?

Üniversitelerin İstatistik kısımlarından mezun olan adaylar KPSS A Grubu ya da KPSS B Grubu seanslarından imtihana katılmış olmalarına göre basmakalıp memurluk kadrolarına ya da kariyer iş unvanlarını soyulabilirler. Bu mevzuda ayrıntılı bilgileri derlediğimiz çalışmamıza altta yer alan manipülasyon dayanağıyla erişebilir, daha fazla detayı araştırabilirsiniz;