İstatistik Mezunları KPSS A Grubunda Hangi Dersler ve Oturumdan Sorumlu

tarafından
59
İstatistik Mezunları KPSS A Grubunda Hangi Dersler ve Oturumdan Sorumlu

Üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakültelerinde bulunan İstatistik kısmından mezun olan adayların Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından asıllaştırılan Kamu Personeli Seçme İmtihanının KPSS A Grubu seanslarından hangilerine katılmaları gerekmektedir? İstatistik mezunları KPSS A grubuna girebilir mi? Hangi testleri çözmeleri gerekir? KPSS A Grubu istatistik puan cinsleri nelerdir? Ayrıntıları çalışmamızda araştırabilirsiniz.

KPSS Nedir? İstatistik Mezunları Neden KPSS’ye Girmelidir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı ya da herkesin bildiği kısa ismi ile KPSS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkez ÖSYM tarafından, kamu müesseselerinde yer alan personel gereksiniminin karşılanmasında bir ön üzüntüye imtihanı vazifeyi gören ehemmiyetli bir aşamadır. Kamuda yer alan hemen hemen tüm kadrolara KPSS puanları ile yerleşilmekte ya da bu kadrolar için açılan yazılı ya da laflı imtihanlara KPSS puanı ile müracaatta bulunulabiilmektedir.

Üniversitelerin İstatistik kısımlarından mezun olan adayların da kamu müesseselerinde çalışmak istemeleri gidişatında ilk olarak zafer ile geride vazgeçmeleri gereken evre KPSS evresidir. KPSS yolu ile adayların yerleşebilecekleri iki tip kadro bulunmaktadır. Bu kadrolar KPSS A Grubu kariyer iş kadroları değişiği ise KPSS B kadroları başka bir deyişle genel olarak düz memuriyet statüsünde olan kadrolardır. Bu safhada adaylar iki alternatiften birisini kendisine tanımlamalı ya da her ikisi için de ortak bir çalışma yürüterek alternatiflerini çoğaldırmalıdır.

Üniversitelerin İstatistik kısımlarından mezun olan adaylar asıllaştırılmakta olan KPSS seanslarından KPSS A grubu imtihanı her yıl asıllaştırılırken, B Grubu için yapılan KPSS Lisans imtihanı iki yılda bir reelleştirilmektedir. Daha doğrusu adayların KPSS B soymaları için zorunlu puanı alabilmeleri için iki yılda bir ve çift senelerde yapılan KPSS Lisans imtihanına girmeleri gerekmektedir. KPSS Tek Sene – Çift Sene ayrımına dair hazırlamış olduğumuz ayrıntılı çalışmamıza altta yer alan manipülasyon ile erişebilirsiniz;

İstatistik Mezunları da kamu müesseselerinde yer alan kadrolara ceddilmek için ya çift senelerde KPSS Lisans imtihanına ya da her sene yapılan KPSS A grubu imtihanına katılmalıdırlar.

İstatistik Mezunları KPSS ile Hangi Kadrolara Soyulabilir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanına girmek isteyen İstatistik mezunlarının önünde KPSS B Grubu ile yerleşebilecekleri düz memuriyetler ya da KPSS A Grubu puanlarıyla soyulabilecekleri kariyer işler bulunmaktadır. Ayrıca İstatistik kısmı mezunları Yükseköğretim Kurulu’ndan almış oldukları denklik evrakını alım bülteninde yurt içi denkliği kabul edeceğini belirten Müesseselerin duyurularında kullanarak İİBF ve SBF mezunu adaylar ile ortak müessese imtihanlarına da müracaat yapabilmektedirler. Yeniden kendilerine özel olarak kontenjan açılan Sosyal Güvenlik Tecrübe Etmen Yardımcılığı gibi alımlara da müracaatta bulunabilmektedirler.

Adayların İİBF mezunları ile aynı kadrolara müracaatta bulunabilmeleri için yukarıyada da belirttiğimiz gibi denkliğin Müessesece müracaatta kabul edilmesi koşulu bulunmaktadır. Ayrıca adayların İİBF mezunlarının çözdükleri KPSS A grubu testlerini de çözmeleri ve onların aldıkları puanları almaları gerekmektedir.

Adayların hangi seanslara katılarak hangi puan cinslerini elde edebileceklerine dair daha ayrıntılı bilgileri altta manipülasyonuna yer verdiğimiz yazımızda göz atabilirsiniz;

İstatistik Mezunları KPSS A Grubu Seansları Nelerdir?

İstatistik mezunlarının da değişik tüm lisans mezunları için olduğu gibi KPSS Lisans seansına katılmaları puanlarının hesaplanması için zorunludur. Bu istikametten adayların bu ortak hissede üzerine hangi seanslara katılmaları gerektiğini araştıracağız.

Öncelikli olarak İstatistik mezunu adayların KPSS A Grubu imtihanlarında kendilerine has bir testleri bulunmaktadır. KPSS İstatistik testi istatistik mezunlarının kendileri için açılan kadrolara müracaatta kullanabilecekleri puan cinslerinin hesaplanmasında tesirli olmaktadır. Bu puan cinsleri ve içerikleri şu biçimdedir;

KPSSP12 Dersleri Ağırlıkları
Genel Kültür %20
Genel Kabiliyet %20
İstatistik %60
KPSSP13 Dersleri Ağırlıkları
Genel Kültür %10
Genel Kabiliyet %20
İstatistik %40
İktisat %30

Yukarıda yer alan KPSS P12 ve KPSS P13 puan cinsleri KPSS A Grubu testleri ile elde edilebilen İstatistik kapsayan puan cinsleridir. Bu puan cinslerinden birisinde sadece İstatistik alan bilgisi testi yer alırken değişiğinde İktisat testinin de ağırlığı bulunmaktadır. Bu ise adayların İstatistik testinin yanı gizeme KPSS iktisat testine de katılmaları gerektiğini göstermektedir.

KPSS A Grubu sonucunda İstatistik mezunu adaylara has olarak açılan TÜİK Uzman Yardımcılığı, Sosyal Güvenlik Tecrübe Etmen Yardımcılığı gibi kadrolara bu puan cinsleri ile müracaatta bulunabilmektedirler. Ancak adayların yurt içi denkliği kabul eden değişik kariyer iş alımlarına müracaatta bulunabilmeleri için KPSS A Grubu seanslarında yer alan Hukuk, Maliye, Muhasebe gibi alanları da çözmeleri ve puan almaları koşuldur.

KPSS A grubu imtihanı mevzularını detaylarıyla araştırmak ve daha ayrıntılı bilgiler edinmek için altta manipülasyonuna yer verdiğimiz çalışmamızı araştırabilirsiniz;