İstatistik Mezunları KPSS’de Nereleri Hangi Meslekleri Tercih Edebilir?

tarafından
146
İstatistik Mezunları KPSS’de Nereleri Hangi Meslekleri Tercih Edebilir?

Üniversitelerin İstatistik alanından mezun olmuş olan adayların kamu müesseselerinde çalışabilmeleri için girmeleri gereken Kamu Personeli Seçme İmtihanı nedir? İstatistik mezunları KPSS ile nereleri seçim edebilirler? Ayrıntıları çalışmamızda bulabilirsiniz.

İstatistik Mezunları İçin KPSS Nedir? Hangi Seanslara Katılmalıdırlar?

Üniversitelerin İstatistik lisans programlarından mezun olan adayların tıpkı öbür lisans programlarından mezun olan adaylar gibi kamu müesseselerinde misyon almak için ÖSYM’nin lisans mezunu adaylara reelleştirdiği KPSS Lisans seansına katılmaları gerekmektedir. Çift senelerde hakikatleştirilen KPSS Lisans seansından elde edilen KPSS P3 puan cinsi ile merkezi cetmelerde seçim yapılabilmekte ya da Müesseselerin b grubu işler için açmış olduğu sarihten alımlara müracaatta bulunulabilmektedir  Adayların tek senelerde katıldıkları KPSS Lisans’tan alınan puanların ise bu biçimde kullanımı muhtemel olmayacaktır. Ancak birliktesi katılacakları KPSS A Grubu imtihanından alacakları puanların hesaplanmasına yarayacaktır. Adaylar her sene hakikatleştirilen KPSS A Grubu seanslarına katılarak, kamu müesseselerinde yer alan ve İstatistik mezunlarına özel açılan kariyer iş unvanlarının duyurularına ya da denkliğin kabul edilmesi gidişatında İİBF mezunları için açılan alımlara müracaatta bulunabilecelerdir.

Bu gidişatta İstatistik mezunu adayların katılabilecekleri seansları şu biçimde sıralayabiliriz;

  • B grubu kadrolara ceddilmek için yalnızca Çift Senelerde hakikatleştirilen KPSS Lisans seansları
  • A Grubu kariyer iş alımlarının İstatistik mezunları için açılan alımları için tek ya da çift sene KPSS Lisans seansı ve KPSS A Grubu İstatistik ve İktisat testleri
  • A Grubu kariyer iş alımlarında denklikten yararlanılacak olması gidişatında tek ya da çift sene KPSS Lisans seansı ve KPSS A Grubu seanslarının tamamı

İkinci grupta İstatistik testinin yanında İktisat testinin de yer almasının nedeni İstatistik alanı için tanımlanan puan cinslerinde İktisat testi ağırlığına da yer verilmesidir. Ayrıntısına altta değineceğiz.

İstatistik Mezunları KPSS Puanları Nelerdir?

İstatistik mezunu adaylardan Kamu Personeli Seçme İmtihanına katılacak olan adayların KPSS A grubu ya da KPSS B grubu adayı olmasına bağlı olarak kullanacakları puan cinsleri de değişkenlik göstermektedir. Bu puan cinsleri KPSS B Grubu için KPSS P3, KPSS A Grubu içinse KPSS P12 ve KPSS P13 puan cinsleridir.

İstatistik kısmı mezunlarının KPSS’de elde edebilecekleri puan cinslerini daha ayrıntılı bir biçimde görmek için altta manipülasyonuna yer verdiğimiz çalışmamızı araştırabilirsiniz;

İstatistik Bvefatı Mezunları KPSS ile Hangi İşleri / Nereleri Seçim Edebilirler?

İstatistik Bvefatı mezunları kamu müesseselerinde çalışabilmek için KPSS’ye girip puan aldıktan sonra karşılarına bir kaç değişik alternatif çıkmaktadır. Bu alternatifleri şimdi tek tek ele alalım;

KPSS B Grubu Atamaları

İstatistik mezunu adaylar çift senelerde katılacakları KPSS Lisans seanslarından elde edecekleri KPSS P3 puan cinsi ile yeniden ÖSYM tarafından hakikatleştirilen merkezi cetmelerde seçim yapabilmektedirler. Bu seçimlerde İstatistik kısmı mezunu adayların yapacakları seçimlerde tanımlayıcı olan unsur ÖSYM’nin kadrolar için tanımlamış olduğu kalite kodlarıdır.

İstatistik mezunları için esasta iki kalite kodu ehemmiyet talep etmektedir. Bu kodlardan ilki 4525, İkincisi ise 4001’dir. 4525 Kalite kodu arz eden kadrolar; İstatistik kısmından mezun olan adayların seçim edebileceği kadrolardır. İstatistik mezunları bu kadroları İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri kısmıyla paylaşmaktadır. Öbür kalite kodu olan 4001 ise tüm Lisans mezunu adaylar için açılan kadroların kalite kodudur. Bu kod ile açılan kadrolara üniversitelerin rastgele bir lisans programından mezun olan adayların tamı seçim edebilmektedir.

İstatistik kısmı mezunu adayların bu biçimde girebilecekleri işler esasta düz memur olarak nitelendirilen memur ya da bilgi hazırlama hakimiyet işletmeni vhki gibi unvanlardır. Bu işlerde adayların fazla ilerleme uğru olmayacaktır.

KPSS B grubu cetmelerine ve KPSS Lisans imtihanına dair ayrıntılı bilgiler için altta yer verdiğimiz yazımızı araştırabilirsiniz;

KPSS A Grubu Atamaları

Bu kısımda İstatistik mezunlarının önüne iki yol çıkmaktadır. Bunlardan ilki yalnızca İstatistik kısmı mezunlarının müracaat etebildiği kadrolar, öbür ise yurt içi denkliğin kabul edilmesi gidişatında İİBF/SBF mezunu adaylar için açılan bültenlerdir. İlk kısımda İstatistik mezunları KPSS P13 ve KPSS P12 puan cinslerini kullanmaktadırlar. Misalin Sosyal Güvenlik Müesseseyi tarafından alımı hakikatleştirilen Sosyal Güvenlik Tecrübe Etmen Yardımcılığı için veya Kazanç Yöneti Başkanlığı tarafından açılan Kazanç Uzman Yardımcılığı, Devlet Kazanç Uzman Yardımcılığı gibi kadrolar için İstatistik kısmına has kontenjanlar tanımlanabilmektedir. Yeniden TÜİK Uzman Yardımcılığı alımlarında da İstatistik kısmı mezunu adaylara kontenjan açılabilmektedir. Bu tip alımlar için İstatistik kısmı mezunları alan testlerini çözerek elde ettikleri KPSS P12, KPSS P13 puan cinslerini kullanarak müracaatta bulunabilmektedir.

Bunun yanında İstatistik kısmı mezunları İİBF kısımları ile denk sayıldıkları gidişatta, bu denkliğin Müessesenin duyurusunda kabul edilmesi ile İİBF mezunları için açılan Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, Denetçi Yardımcılığı, Tecrübe Etmen Yardımcılığı kadrolarına İİBF mezunu adayların elde ettikleri puan cinsleri ile müracaatta bulunabilmektedirler. Bu tip alımlar için ehemmiyetli nokta Müessesenin yurt içi denkliği kabul ettiğini duyuruda belirtmesidir. Aksi halde adayların müracaatta bulunmaları muhtemel olmamaktadır.

Adayların bu biçimde girecekleri kadrolar, unvanlar kariyer iş olarak nitelenmektedir. Adayların bu kadrolarda daha fazla yükselme ve ilerleme uğru olacaktır.

İstatistik Mezunu adayların İİBF mezunu adaylar ile beraber yarışacakları KPSS A Grubu imtihanına dair ayrıntılı bilgiler, imtihan mevzuları ve öbür merak ettiğiniz unsurlar için altta yer verdiğimiz yazımızı araştırabilirsiniz;