İtfaiye Eri Maaşı Ne Kadar?

tarafından
89
İtfaiye Eri Maaşı Ne Kadar?

İtfaiye Eri Maaşı. Türkiye için 2019 seneyi oldukça güçlü geçti. Özellikle de yurdun dört bir yanında çıkan yangınlar sebebiyle binlerce hektar orman yok oldu. Özellikle ülkenin akciğeri olarak nitelendirilen ormanların yok olması ve yangın sonrasında bölgelerin imara açılması yeni münakaşalara mevzu oldu. Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde çıkan yangınlarla gayrette en ön safta ise itfaiye personeli ve itfaiye teşkilatı yer aldı. Günümüzde herkes itfaiye personeli ve teşkilatı hakkında bilgi sahibi olsa da bu bilgiler yeterli seviyede değildir. Personellerin ne iş yaptığı, ne koşullarda çalıştığı ve ne kadar para kazandığı merak edilmektedir. Özellikle de itfaiye eri maaşları ile alakalı pek çok sual sorulmaktadır. Peki itfaiye eri nedir? Ne iş yapar? İtfaiye eri çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? İtfaiye eri maaşları 2020 ne kadar?

İtfaiye Nedir? Ne Demek?

Arapça bir kelime olan itfaiye yangın söndürme kuruluşu olarak kabul edilmektedir. Günümüzde her devletin bu kapsamda bir müessese ve kuruluşu ya da teşkilatı bulunur. Ülkemizde teşkilatın tarihi de Osmanlı Devletine uzanmaktadır. 1720 senesinde Yeniçeri Ocağı bünyesinde kurulan Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı kurulmuş daha sonra Yeniçeri Ocağı kaldırıldıktan sonra 1827 senesinde İtfaiye Teşkilatı kurulmuştur. O teşkilat günümüze dek faaliyetlerini sürdürmüş ve hala da sürdürmeye devam etmektedir.

İtfaiye Eri Nedir? Ne Demek? Kimdir?

İtfaiye Eri Maaşı. Teşkilat bünyesinde çalışan personellerden biri de ‘itfaiye eri’ olarak çalışan bireylerdir. Teşkilatta en fazla bu kadroda personel istihdam edilmektedir. İtfaiyeci olarak da öğrenilen bu şahıslar yangın söndürmek mevzusunda faaliyet gösterir. Ayrıca arama kurtarma, afet müdahale gibi ek misyonları da bulunur.

İtfaiye Eri Ne İş Yapar?

Teşkilat içerisinde bu unvanda çalışan personellerin rakamı bir hayli fazladır. Ayrıca yürüttükleri misyonların rakamı da bir hayli fazladır. İtfaiye erleri alevlerle, yangınlarla çaba dışında arama kurtarma, kaza ve afet müdahale gibi misyonları icra ederler. İşte personellerin başlıca misyon ve mesullükleri;

  • Konut, araba, bina, yapı, orman vb. yangınlarla çaba ederler. Yangın söndürme, yangın çıkmasını yasaklama gibi faaliyetlerde bulunurlar.
  • Kayıp bireyleri bulma, arama kurtarma, hayvan kurtarma gibi mevzularda faaliyet gösterirler.
  • Trafik kazalarına müdahale, afet gidişatlarında müdahale gibi misyonları icra ederler. Özellikle zelzele, heyelan gibi mevzularda personeller ön safta yer alır. Bunların yanı gizeme su baskın, tsunami, fırtına gibi tabiat vakalarına karşı misyona hazırdırlar.

İtfaiye Eri Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

İtfaiye erleri Türkiye’nin 81 şehrindeki teşkilat merkezlerinde misyon yapar. Genellikle belediyelerde çalışırlar. Misyon yaptıkları yerlerde kendilerine hayat alanları bulunur. Bilgisayar, telefon, hayat alanı, mutfak gibi mevzulara ulaşımları vardır. Yangın müdahale taşıtı ve her türlü gidişata karşı kullandıkları pek aletleri bulunur. Yangın, su baskın, heyelan, zelzele gibi afetlerle çaba ettikleri için, gece gündüz çalıştıkları için, arama kurtarma faaliyetleri gibi güçlü misyonları icra ettikleri için işleri son derece güçlüdür. Kim alevlerle kaplanmış bir binayı söndürmek veya bu binanın içine girmek ister ki? İtfaiye Eri Maaşı.

Belediyelerde, kamu müessese ve kuruluşlarında hizmet veren ve kamu misyonu icra eden personeller devlet memurlarını gibi 08.00 ile 17.00 saatleri arasında misyon yaparlar. Yer yer bu saatlerin farklılık gösterdiği de öğrenilmektedir. Ancak afetle çaba ve afete müdahale ile arama kurtarma faaliyetlerini belli bir mesai saati içerisinde icra edilecek misyonlar değildir. Bu misyonlar devamlı 7/24 kavrayışı ile  yapılmalıdır. Bu sebeple itfaiye teşkilatlarında vardiya ve nöbet sistemi bulunur. Çalışanlar sabah, akşam ve gece müddetlerinde misyon yapar. Acil gidişatlarda devamlı 1 veya birkaç gün çalıştıkları dahi öğrenilmektedir.

İtfaiye Eri Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bu işle ve işi icra eden personellerle alakalı en çok merak edilen mevzu ödenen ücretlerdir. İtfaiye eri maaşlarını tanımlayan pek çok faktör bulunmaktadır. Personellerin konutlu olup olmadığı, çocuk sahibi olup olmadığı, sigorta ve BES kesintisi, derece ve kıdem, hizmet seneyi, ek tazminat, misyon yeri, toplu kontrat zammı ve enflasyon farkı ücretlerde farklılığa yol açabilir. Ayrıca maktu aşırısı çalışma ücreti ile sosyal denge tazminatı da personellerin maaşlarını ehemmiyetli miktarda artırmaktadır. Bunların yanı gizeme itfaiye erlerinin istihdam edildiği belediyede vazifeli belediye encümeni kararı ile senede 2 kere ödenen ikramiyeyi almaya hak kazanabilirler.

Alevlerin arasında geçen bir iş yaşamı, afet sonrasında çaba etmek, arama kurtarma faaliyetlerine katılmak oldukça güçlüdür. Misyon sırasında çalışma dostunuzu kaybetme tehlikeyi, fedakarlık yapma hevesi, vazifede galibiyetsiz olma olasılığı bir bireyin taşıyamayacağı kadar ağır bir yüktür. Bu sebeple bu personellerin icra ettikleri misyonların parasal karşılığı bulunmamaktadır. Hangi para, hangi ölçü alevlerin arasında hiç tanımadığınız birini kurtarmanızı sağlayabilir? Üstelik itfaiye erlerine ödenen ücretler sanıldığının aksine, hak ettiklerinin aksine yüksek değildir. Personellerin aylıkları aile ve çocuk desteği, sigorta ve BES kesintisi, kıdem/derece, hizmet seneyi, toplu kontrat zammı, enflasyon farkı gibi unsurlara bağlı olarak aylıklarının değişebileceği unutulmamalıdır. İşte itfaiye eri ücreti 2020… İtfaiye Eri Maaşı.

8/1 derecesinde yeni başlayan itfaiye eri maaşları 2020 3 bin 900 TL civarındadır.

7/1 derecesinde 3 sene tecrübeli personel 4 bin TL ortamında aylık alır.

5/1 derecesinde 9 sene hizmet süresi olan personel 2020 senesinde 4 bin 100 TL ortamında ücret alır.

3/1 kıdeminde 15 sene hizmet süresi bulunan itfaiyeci 2020 senesinde 4 bin 250 TL ortamında aylık alır.

1/4 derecesinde 25 sene hizmet süresi olan itfaiye eri ücreti 2020 4 bin 500 TL civarındadır.

NOT: Ek tazminat, sosyal denge tazminatı, ikramiye, aile ve çocuk desteği, sigorta ve BES kesintisi, hizmet seneyi, derece/kıdem gibi unsurlara bağlı olarak maaşların değişebileceği unutulmamalıdır.

İtfaiye Eri İş Duyuruları, Personel Alımı ve İş İmkânları 2020

Türkiye zelzele, yangın, su baskın gibi afetlerle sık sık surat surata gelen bir ülkedir. Ülkenin her kentinde yaşanan bu afetler ve yaşanması olası afetler itfaiye eri olarak çalışan personel rakamının artırılmasını gerektirir. Bu sebeple 2020 senesinde itfaiyeci alımı devam edecektir. Belediyeler itfaiye eri iş bülteni ve personel alım bülteni yayınlamaya devam edecektir. 2020’li senelerde itfaiye eri olmak isteyen şahısların önünde pek çok iş imkânı bulunacaktır.