Jandarmaya Bekçilik Sistemi Gelecek! Çok Sayıda Bekçi Alımı Yapılır Mı?

tarafından
68
Jandarmaya Bekçilik Sistemi Gelecek! Çok Sayıda Bekçi Alımı Yapılır Mı?

İçişleri Bakanlığının oluşturmuş olduğu çarşı ve mahalle bekçisi kadrolarında on binlerce personel misyon yapmaktadır. Bekçiler akşam saat 22.00 surlarında asayiş vazifesine başlamakta ve sabah 06.00’a kadar devam etmektedir. Buna göre Türkiye’nin her şehir, ilçesi ve semtinde bekçi bulunuyor olmayan yerlere de eğitimden çıkan bekçiler sevk edilmeye devam ederken özellikle kabahat hadiselerin fazla olduğu ya da mahalle popülasyonunun kalabalık olduğu yerlere 2’den daha fazla bekçi sevk edilmektedir. Buna göre bekçiler şehir ve ilçe gibi yerlerde Emniyet Genel Müdürlüğü ile çalışmakta olup yakın zamanda jandarmaya da bekçilik sisteminin gelmesi bekleniyor. Peki jandarma bekçilik sistemi nasıl olur, ne zaman gelecek?

JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ ALIMI AZABİLİR

Jandarma Genel Komutanlığında şu anda hali hazırda er ve erbaş alımları devam etmekte olup bazı köylük bölgelerde Jandarma Genel Komutanlığı er başka bir deyişle rütbesiz askerleri de asayiş uygulamalarında personel noksanlığından dolayı vazifeye çıkartmaktadır. Bu gibi vaziyetler için tüm uygulamalarda nitelikli ve ücretli personellerin görevlendirilmesi için bekçi alımları yapılabilir fakat bu uzman çavuş alımlarının eksilmesine sebebiyet verebilir.

Buna göre köylük alanlarda da bekçilerin misyon yapacağı belirtilmişt ve kaptan bölge olarak seçilen bazı noktalara bekçi sevk edilmişti. Bu gibi alanlarda bekçilerin Jandarma Genel Komutanlığı ile birlikte çalışması ve alakalı personelin jandarma bekçi olarak anılması kastedilmektedir. Bu gidişatın yeni bekçi alımı sistemine nasıl bir katkısı olur bilinmemektedir.