Jeofizik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
99
Jeofizik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Jeofizik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? İşlere ait tanıtımlardan işlerin maaşlarına kadar bu mevzularla alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da jeofizik mühendisi maaşları ile jeofizik mühendisinin misyonları, çalışma saatleri vb. mevzular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

JEOFİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? JEOFİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Jeofizik mühendislerinin çalışma koşullarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan jeofizik mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine natüreldir. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vb. gidişatlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri alt yukarıya bu kadardır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir iş üyeyi olmaları sebebiyle jeofizik mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma civarları da alandan alana farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büroda, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar civarında çalışabilmektedirler.

Özel sektör çalışanı olan jeofizik mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler zira özel sektörde özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA JEOFİZİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Mühendis                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Mühendis                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Mühendis                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Mühendis                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Mühendis                     6400-6600 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki sayılar vasati sayılardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile desteklerinden ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler ilave edilebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir jeofizik mühendisi maaşı 2020 senesinde kamuda 5700 TL dolaylarındadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 JEOFİZİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yukarıyada belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak vazife yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya tecrübe sahibi olmayan jeofizik mühendislerine minimum ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan jeofizik mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL dolaylarındadır fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar da bulunmaktadır.

JEOFİZİK MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL JEOFİZİK MÜHENDİSİ OLUNUR? JEOFİZİK MÜHENDİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

Nasıl jeofizik mühendisi olunur sualine gelecek olursak adayların jeofizik mühendisi olabilmesi için jeofizik mühendisliği veya eşi, türevi bir kısmı tamamlamaları ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS adlı imtihandan yeterli puanı alarak soyulmaları veya da özel sektörde çalışabilecek ekipmana sahip olmaları gerekmektedir.

Jeofizik mühendisi kimdir sualini daha iyi kavramak için de jeofizik mühendisi ne iş yapara bakmak yararlı olacaktır. Jeofizik mühendisinin yaptığı işleri şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Sismik ölçümler aracılığıyla atmosferde olan vakaların yerkabuğuna tesirini araştırırlar,
  • Volkan, buzul ve zelzele gibi vakaların tesirlerini ve yaradılışını takip ederler,
  • Deniz ve ummanların fiziksel yapılarını her istikametten araştırırlar ve deniz ile atmosfer arasındaki ilişkiyi ele alırlar,
  • Yeraltı suları, madenler ve barajlar üzerinde araştırmalar yaparlar.