Jeomorfolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
65
Jeomorfolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Jeomorfolog Maaşı, Jeomorfolog Maaşları. Türkiye’deki en az öğrenilen işlerin başında ‘jeomorfolog‘ işi gelmektedir. Türkiye’de en alaka sürükleyen işlerden biri olan bu iş hakkında pek çok sual sorulmaktadır. Özellikle de bu işi kimlerin icra ettiği, çalışma koşullarının nasıl olduğu, personellerin ne kadar ücret aldığı, işin iş imkânları hakkında sualler sorulmaktadır. Peki jeomorfolog nedir? Kimdir? Jeomorfolog çalışma koşulları ve saatleri 2020 nasıl? Jeomorfolog personel maaşları 2020 ne kadar?

Jeomorfolog Nedir? Ne Demek?

Yer biçimlerini araştıran, analiz ve incelemeler neticesinde bilgiler elde eden bireylere jeomorfolog denir. Bu şahıslar eriştikleri bilgileri, geçmişteki bilgilerle mukayeseler, geleceğe müteveccih hipotezlerde bulunur. Bu kapsamda söylemelerini ve analizlerini raporlaştırarak paylaşır. Jeomorfolog Maaşı, Jeomorfolog Maaşları. 

Jeomorfolog Nasıl Olunur?

Bu işi icra eden personeller hem devlette hem de özel sektörde iş bulabilmektedir. Devlette de soymaları bulunur. Bu işi yapabilmek için gereken eğitim ülkede verilmemektedir. Bu sebeple gereken eğitimi coğrafya kısımlarından verilen sertifikalar ve diplomalarla aldığınızı kanıtlamalısınız. Daha sonra yaptığınız stajlarla özel sektörde veya KPSS puanınızla devlette dikkat sürükleyebilir ve işe girebilirsiniz.

Jeomorfolog Ne İş Yapar?

Bu personellerin ne iş yaptıkları oldukça merak mevzusudur. Zira az öğrenilen bir iş dalında çalışan personellerin ne yaptıkları bilinmeyen.

  • Jeomorfologlar yer biçimlerini inceler. Sahayı tahlil eder.
  • Maden ve petrol araması yapar.
  • Tünel, köprü, yol çalışmalarına katılır.
  • Yer kabuğu katmanlarını tahlil eder.
  • Yerleşim yerleriyle alakalı çalışmalar yapar.
  • Yer biçimlerinin turizme kazandırılması için tahlil yapar.
  • Erozyon, heyelan gibi afetlere karşı önlem alır.

Jeomorfolog Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Personellerin çalışma koşulları oldukça güçlüdür. Personeller hem sahada hem de büro ortamında çalışır. Sahada tahlil yapılır, analiz yapılır. Alınan bilgiler laboratuvar ortamında araştırılır. Çıkan neticelerle alakalı rapor ve tahlil hazırlanır. Üstlerle veya kamuoyu ile neticeler paylaşılır. Personellerin çalışma saatleri ise hem devlette hem de özel sektörde değişebilir. Devlette öteki memurlar gibi sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında mesai sürerken özelde bu saatler daha esnektir. Jeomorfolog Maaşı, Jeomorfolog Maaşları. 

Jeomorfolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Çalışanların aldığı ücretleri tanımlayan pek çok unsur bulunmaktadır. Aile takviyeyi, eş takviyeyi, sigorta ve BES kesintisi, Minimum Uyum İndirimi AGİ, döner anapara ücreti, ek tazminat gibi unsuralra bağlı olarak personellerin maaşları değişebilmektedir. Bu türk ödemelerden yararlanan vasati bir personelin aldığı ücret 500-1000 TL arasında çoğalabilmektedir. Bu kapsamda derece ve kıdemlerine göre jeomorfolog maaşları 2020 şu biçimdedir;

8/1 derecesinde yeni başlayan jeomorfolog maaşları 2020 vasati 5 bin TL’dir.

6/3 derecesinde 5 sene tecrübeli personel 5050 TL etrafında aylık alır.

4/2 derecesinde 10 sene tecrübeli personel 5 bin 350 TL etrafında ücret alır.

2/1 derecesinde 15 sene tecrübeli çalışanlar 5 bin 600 TL etrafında maaş alır.

1/3 derecesinde 20 sene tecrübeli personeller 5 bin 700 TL etrafında ücret alır.

1/4 derecesinde 25 sene tecrübeli çalışanlar 5 bin 750 TL etrafında ücret alır.