Kamu ve Özel Kurumlarda 2020 İstatistikçi Maaşları

tarafından
96
Kamu ve Özel Kurumlarda 2020 İstatistikçi Maaşları

Günümüzün popüler alanlarında biri de istatistik olmak üzere özellikle teknolojik alanda gelişme ile beraber verinin değerinin öneminin artması, istatistik alanını önemli kılıyor. Bu aşamada istatistik mezunlarının istihdam olanağını, çalışma şartları almış oldukları maaş meblağı da birçok aday tarafınca merak edilmekte olup ilgilenenler için detaylar ve bilgiler ise haberimizin devamında yer almıştır.

İstatistikçi Nasıl Olunur?

Hem özel sektör bununla beraber kamu kurumlarında istihdam edilme olanağı gören meslek grubu için adaylar nasıl bu mesleği yapacaklarını merak etmekte olup bu noktada adayların izlemesi ihtiyaç duyulan bazı adımlar bulunmaktadır. İstatistikçi olmak için öncelikle üniversitelerin 4 yıllık istatistik bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Fakat artık günümüzde ekonometri mezunları da istatistik alanı dahilinde açılan iş ilanlarına başvuru yapabilmektedir.

İstihdam Olanakları
Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar kamu veya özel sektörde iş bulabilmektedir. Kamu kurumlarında istihdam olmak isteyenlerin öncelikle KPSS sınavında ilgili taban puanı almaları gerekmektedir. Daha sonrasında farklı bakanlıklar bünyesinde oluşturulan kadrolara müracaat yapabilmektedirler. Özel sektörde ise her ne kadar yeni mezun bir adayın iş olanağı kısıtlı olsa da deneyim ve kalite artışına bağlı olarak iş bulma olanağı da artmaktadır.

2020 İstatistikçi Maaşları

İstatistikçi olarak kamuda veya özel sektörde vazife yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği mevzularda biri de maaşlardır. Bu noktada kamuda 8/1 derecesinde yeni başlayan bir aday 5 bin TL, 6/3 derecesinde 5 hizmet yılına sahip olan aday 5 bin 100 TL, 4/2 derecesinde 10 hizmet yılı olan aday 5 bin 350 TL, 1/4 derecesinde 25 hizmet yılı bulunanlara 6 bin TL’ye kadar maaş ödenmektedir. Özel sektörde ise minimum 2 bin 500 TL olmak üzere tecrübe ve öteki şartlara bakılırsa 8 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.