Kamuda Avukat Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
109
Kamuda Avukat Maaşları 2020 Ne Kadar?

Türkiye’de kamu müessese ve kuruluşlarında başka bir deyişle devlette farklı kadro ve pozisyonlarda binlerce personel istihdam edilmektedir. Özellikle de müessese ve kuruluşların yasal iş ve harekâtlarını takip etmek ve asıllaştırmak üzere çok rakamda avukat kamuda çalışmaktadır. Genelde hür olarak misyon yapmalarına aşina olunan avukatlar devlette de pek çok kadroda misyon yapmaktadır. Üstelik hukuk fakültelerinde eğitim alan talebeler, avukat olmak isteyenler, avukatlar da devlette çalışmayı düşünmektedir. Bu sebeple kamuda çalışan avukatların ne kadar maaş aldıkları sorulmaktadır. Peki kamuda avukat maaşları 2020 ne kadar? Kamuda avukat çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl?

Kamuda Avukat Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Kamuda çalışan avukatların çalışma koşulları iyidir. Hukuk Müşavirliği ünitesinde misyon yaparlar. Kendilerine ait odaları, masaları bulunur. Bilgisayar, telefon, yazıcı vb. teknolojik aletlere ulaşımları bulunur. Çalıştıkları müessesede hürmet görürler. İş yoğunlukları çalıştıkları müesseseye ve yasal işlere göre farklılık gösterebilir.

Devlette misyon yapan avukatlar tıpkı değişik memurlar gibi sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında misyon yaparlar. Ancak dava, mahkeme gibi işlere bağlı olarak işleri erken ya da geç bitebilir. Çalışma saatleri çok sıkı değildir. Cumartesi ve pazar olmak üzere hafta sonu 2 gün haftalık izin yaparlar.

Kamuda Avukatlar Ne İş Yapar?

Avukatlar hukuk sisteminin merkezinde yer alan personellerdir. Dava açmak, mahkemelere katılmak, hak aramak, hukukun işlemesi gibi ehemmiyetli misyonları bulunur. Kamu avukatlarıda müesseseleri ve müessese çalışanları ismine bu operasyonları yürütür. İşte kamu avukatlarının misyonları;

Müesseselerini davalarda, mahkemelerde temsil ederler.

Kurumun, müessese personellerinin yasal iş ve operasyonlarıyla ilgilenirler.

Müesseseye, müessese çalışanlarına açılan davalar hakkında çalışırlar.

Kurumun kalemtıraşı dava harekâtlarını yürütürler.

Avukatların Vekalet Ücreti 2020

Personellerin maaşlarını artıran en ehemmiyetli unsur vekalet ücretidir. Müesseselerinin lehine sonuçlanan davalarla ve tahsil edilen ücretlerle alakalı olarak bir araya gelen vekalet ücretinden 20 bin gösterge sayısının memur maaş katsayısı ile çarpımı neticesinde çıkan meblağın 12 katına kadar senelik vekalet ücreti alınabilmektedir. Başka bir ifadeyle 2020 senesinin ilk 6 ayında avukatlar senelik en çok 35 bin TL brüt vekalet ücreti alabilir. Ancak her müessesede vekalet ücreti, bu ücretderi yararlanacak şahıs rakamı değişir. Bu sebeple müesseseden müesseseye personellerin alacakları vekalet ücreti de farklılık gösterebilir. Yeniden de genel olarak kamuda avukatlar senede vasati 25 bin TL ortamında vekalet ücreti almaktadır.

Kamuda Avukat Maaşları 2020 Ne Kadar?

Mevzuyla alakalı en çok merak edilen başlık kamuda avukat maaşlarının ne kadar olduğudur. Kamuda avukat maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Personellin uygar gidişatı, eşin çalışıp çalışmaması, çocuk gidişatı, eğitim gidişatı, çalışılan müessese, hizmet seneyi, derece ve kıdem, vekalet ücreti, ek tazminat, sigorta ve BES kesintisi gibi vaziyetlere bağlı olarak aylıklar değişebilmektedir. Misalin sigorta/BES kesintisini sebebiyle maaşlar 100-200 TL düşerken vekalet ücreti ile maaşlar bin TL ile 3 bin TL arasında çoğalabilmektedir. Bu kapsamda kamudaki avukatların maaşları 2020 senesinde şu biçimdedir;

9/3 derecesinde işe yeni başlayan kamuda avukat maaşı 2020 5 bin 500 TL seviyesindedir.

6/2 derecesinde 5 sene tecrübeli personel 5 bin 600 TL ortamında aylık alır.

4/1 derecesinde 10 sene tecrübeli personelin aylığı ise 5 bin 800 TL seviyesindedir.

3/3 derecesinde 15 sene tecrübeli personel ise 6 bin TL’ye yakın aylık alır.

1/2 derecesinde 20 sene tecrübeli personel 6 bin 200 TL’ye yakın aylık ücret alır.

1/4 derecesinde 25 sene tecrübeli avukatın aldığı aylık ise 6 bin 300 TL civarındadır.

NOT: Yukarıyada yer alan ücretler pek çok ek ödemeden ayrı olarak avukatların net ücretlerine aittir. Ek kazançlarda ilave edildiğinde bu ücretlerin çoğalabileceği unutulmamalıdır.