Kamuda Avukat Maaşları Gelen Zamlar ile Ne Kadar Yükseldi?

tarafından
63
Kamuda Avukat Maaşları Gelen Zamlar ile Ne Kadar Yükseldi?

Kamu müesseselerinde özellikle insan kaynakları kısmında çalışmakta olan avukatlar bulunmakta ve avukatlar müesseselerinin hakkında çıkan haberler, dedikodular, karıştığı vakalar, memurların karıştığı hadiselerden mesul olmak ile beraber bu vakalarda müessesenin isminin makûsa çıkmaması için gayret sarf etmekte olup aylık olarak derecelerine göre maaş almaktadır. Buna göre maaşlar derecelere, çocuğu olup olmama gidişatına göre, konutlu olup olmamasına, çalıştığı yere, çalıştığı bölgenin şehir, ilçe ya da taşrada olup olmamasına göre farklılık göstermekte olup avukatların aldığı maaşlar genel olarak söylendi. Peki kamu müesseselerinde istihdam etmekte olan avukatlar aylık ne kadar maaş alıyor?

Derecelere Göre Avukat Maaşları Nedir?

Kamu müesseselerinde istihdam etmekte olan kamu avukatları derecelerine göre ne kadar maaş alıyor? Buna göre şu anda 25 ve üzeri yıldır kamuda hizmet vermekte olan avukat 6 bin 200 TL’ye yakın bir ücret almaktadır. Bu ücret avukatın yeniden çalıştığı yere ve ailesine göre farklılık göstermektedir. Her hangi bir kamu müessesesinde yeni işe başlayan bir avukat ise 5 bin 400 TL ortamında maaş almakta olup yeniden bu meblağda avukatın çalıştığı yer ve aile gidişatına göre farklılık gösterebilmektedir.

Avukatlar Hem Kamuda Hem Özelde Çalışabilir Mi?

Avukatlar aşinayı üzere özel sektörde çok daha fazla ücret kazanabilmekte olup kamuda aylık alacağı ücrette özelde yalnızca bir davadan kazanabilir. Peki avukatlar hem kamu müesseselerinde hemde özel sektörlerde istihdam edebilir mi? Buna göre yasalar araştırıldığında işlere göre hangi dalın özelde çalışıp çalışamayacağı belirtilmemiş olup kamu personellerinin değişik bir özel sektörde iş kurması ya da iş yapması yeniden değişik bir yerden para kazanması yasaklanmıştır. Başka Bir Deyişle avukatlarda da bu gidişatın mevzubahisi olduğu belirtilebilir.