Kimya Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
269
Kimya Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Kimya Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Dal dal mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemize yazmaya başladık. Bu yazımızda sizlere kimya mühendisi hakkındaki bilgileri vermeye çalışacağız.

NASIL KİMYA MÜHENDİSİ OLUNMAKTADIR? KİMYA MÜHENDİSİ KİMDİR? KİMYA MÜHENDİSİ NE İŞ YAPMAKTADIR?

Bir kimsenin kimya mühendisi olabilmesi için kimya mühendisliği veya eşi bir kısımdan mezun olması gerekmektedir. Elbette yalnızca mezun olmak bir işi yapmaya yeterli gelmemektedir. Memur olarak kimya mühendisi olmak isteyen fertler mezuniyetleri sonrası kamu personeli seçme imtihanına girerek soyulmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak isteyenler de bir işletmenin veya özellikle çalışma istedikleri işletmenin aradığı koşulları yerine getirmelidirler.

Kimya mühendisi kimdir daha iyi kavramak için kimya mühendislerinin ne iş yaptığına bakmak yerinde olacaktır. Kimya mühendisi ne iş yapar dendiğinde yanıt olarak sıralayacak olursak;

  • Organik ve inorganik maddeler üzerinde çalışmalar yaparlar,
  • Kimyevi maddelerin en az maliyetli biçimde üretilmesini sağlayacak firmalara dair proje hazırlarlar ve bu şirketlerde kullanılacak taşıt ve gereçleri tanımlarlar, şirketin faydalı çalışması için zorunlu teftişleri yaparlar,
  • Kimyevi yapımlarda kullanılacak maddelere dair reçeteler sunarlar ve ne biçimde uygulanacağına dair direktifler oluştururlar.

KAMU PERSONELİ OLAN KİMYA MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik                     6400-6600 Türk Lirası

Tablomuzda hizmet senelerine göre mühendislerin aldıkları maaşlar verilmiştir fakat bu sayılar vasati ve asgari sayılardır. Burada belirttiğimiz sayılara ek olarak ek mesailer, aile destekleri, müesseseden müesseseye değişen ek tahsisatlar gibi ek ücretler de maaşlara ilave edilebilmektedir. Kamuda yeni başlayan bir kimya mühendisi maaşı 5700 TL etraflarındadır.

KİMYA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA İMKANLARI NASILDIR? KİMYA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Tüm mühendislikler için olduğu gibi kimya mühendisleri için de çalışma saatleri ve koşullarını ikiye ayırmak yerinde olacaktır, bu ayrımı da özel sektör ve kamu olarak yapmak yerinde olacaktır.

Memurların haftalık mesai saatleri 40 saattir ve kimya mühendisleri de istisnai gidişatlar, proje yetiştirmelerde yapılan ek mesailer gibi şeyler olmadığı sürece alt yukarıya bu kadar çalışma saatine sahiptirler. Çalışma koşulları da bununla paralel olarak hem çalışma saatlerinin hem de çalışan işin rahatlığı sebebiyle oldukça iyidir diyebiliriz. Mühendislerin hepsi çalıştıkları alana bağlı olarak kimi zaman laboratuvar civarında, kimi zaman sahada kimi zaman da büroda çalışmaktadırlar.

Özel sktördeki mühendislerin vaziyetini değerlendirdiğimizde yeni başlayan ve az sene çalışmış olan mühendisler için gidişat bu kadar iyi değildir. Hem mesai saatleri oldukça uzundur hem de evet bir büroda veya yeniden alana bağlı olarak sahada görece rahat bir iş yapsalar da aldıkları maaş sebebiyle başlangıçta çalışma olanaklarının çok da iyi olduğu söylenemez. Buna ek olarak stres ve baskının bulunduğunu da inkar etmemek gerekir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 KİMYA MÜHENDİSİ MAAŞI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz gibi yeni başlamış veya az tecrübe sahibi mühendislerin maaşları oldukça azdır, minimum ücret ortamındadır. Vasati bir şirkette işe başlayacak olan kimya mühendisi maaşı 2020 için 2700 TL etraflarındadır. Tabi ki yeniden altını çizelim bu vasati bir sayıdır zira bazı işletmeler personellerine minimum ücret vermekte iken bazı işletmeler ise personellerinin yeterliliğine bağlı olarak 3000-3500 TL etraflarında maaş verebilmektedirler.