Komiser Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

tarafından
94
Komiser Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde “komiser Yardımcısı” olarak vazife yapan binlerce birey bulunur. Polis olmak isteyen binlerce birey misyona komiser yardımcısı olarak başlamak için çalışmaktadır. Bu sebeple bu rütbe, kadro ve pozisyonla alakalı pek çok sual sorulmaktadır. Peki komiser yardımcısı nedir? Kimdir? Komiser yardımcısı nasıl olunur? Komiser yardımcısı çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Komiser yardımcısı maaşları 2020 ne kadar?

Komiser Yardımcısı Nedir? Kimdir?

Lüzumlu eğitimleri aldıktan sonra komiser yardımcılığı rütbesinde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde vazife yapan personellere komiser yardımcısı denir. Geçmişte yüksekokullardan mezun olan emniyet üyeleri bu rütbe ile misyona başlardı. Şimdiyse yüksekokullar kapanmış ama yeni eğitim sistemi getirilmiştir. Bu kapsamda komiser yardımcısı olmak için adaylar artık Polis Yüksekokulu Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezinden PAEM mezun olması gerekir. Bu güzergahta komiser destekçileri ile düz polis memurları aynı rütbede değildir. Komiser destekçileri düz polis memurlarının, rütbesiz misyonluların üstüdür. Ancak öbür rütbeli personellere mukayeseyle en düşük rütbedir.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Türkiye’de her sene binlerce karakter polislik alımı yapılmaktadır. Bu sebeple iş arayan, polis olmak isteyen şahıslar bu alımlara müracaat yapmaktadır. Ancak özellikle üniversite mezunları ve rütbeli vazife yapmak isteyenler komiser yardımcısı olarak misyona başlamak istemektedir. Bu sebeple “2020 Komiser yardımcısı nasıl olunur?” suali sık sık sorulur. Komiser yardımcısı olabilmek için adayların üniversitelerin lisans programlarından mezun olmaları ve Kamu Personeli Seçme İmtihanından KPSS en az 70 puan almaları gerekir. Daha sonra açılacak duyurulara müracaat yapan adayların müracaat koşulları taşımalarını da son derece ehemmiyetlidir. Müracaat süreci pozitif sonuçlanan adaylar daha sonra PAEM eğitimine başlar. Eğitim süreci pozitif sonuçlanan adaylar misyona başlayabilir.

Komiser Yardımcısı Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

İçişleri Bakanlığı koordinesinde vazife yapan Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde değişik kadro ve pozisyonlarda binlerce emniyet personeli vazife yapmaktadır. Bu personellerin tamamı 7 gün 24 saat kavrayışıyla senenin her günü misyona hazır bir biçimde yaşamını geçirir. Terör ve göç meselelerinin, asayiş mevzularının sık sık yaşandığı ülkemizde polis olmak güçtür. Bir de komiser yardımcısı gibi rütbeli başka bir deyişle mesullükleri daha fazla olan bir personelin çalışma koşulları daha güçlüdür. Rastgele bir asayiş hadisesine, terör hadisesine, tecavüz, hırsızlık, çatışma, münazara vb. hadiselere müdahale eden takımlar arasında bu personeller bulunur.

Komiser destekçilerinin 2020 senesindeki çalışma saatleri oldukça güçlüdür. Personeller 7 gün 24 kavrayışıyla misyona hazır olmalıdır. Ayda 250 saat ortalamayla çalışan komiser destekçileri 12/24, 12/36 gibi vardiya sistemlerine, nöbet sistemlerine göre çalışır. Ayrıca öbür tüm memurlar gibi sabah 08.00 ve akşam 17.00 arasında çalışan vazifeliler de bulunur. Ayrıca ufak yerlerde çalışan misyonluların çalışma koşulları ve çalışma saatleri daha rahatken, megakentlerde koşullar daha güçlü olabilir.

Komiser Yardımcısı Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bu rütbedeki personellerle alakalı en çok merak edilen mevzu aylık ne kadar maaş aldıklarıyla alakalıdır. Komiser yardımcısı maaşları pek çok değişkene bağlı olarak çoğalmakta veya eksilmektedir. Toplu kontrat zammı kapsamında Ocak ve Temmuz aylarında yapılan maaş zamlarının yanı gizeme enflasyon farkı da aylıklara yansıtılır. Ayrıca derece ve kıdem, hizmet seneyi, eğitim vaziyeti, sigorta ve BES kesintisi, ek tazminat, harekât tazminatı, personelin uygar vaziyeti, varsa eşinin iş vaziyeti, çok gidişatına bağlı olarak personellerin maaşları büyük oranda değişebilir. Bu noktada sigorta ve BES kesintisi sebebiyle takribî 200 lira maaşlar düşerken, terör işlemlerinin sık sık olduğu bölgelerde çalışan personeller öbür çalışanlara mukayeseyle 1-2 bin lira fazla aylık alabilir. Bu kapsamda komiser yardımcısı maaşları 2020 şu biçimdedir;

8/1 derecesinde işe yeni başlayan deneyimsiz komiser yardımcısı maaşı 2020 6 bin TL civarındadır.

6/3 derecesinde 5 sene tecrübeli personelin aldığı aylık ücret 6 bin 250 TL civarındadır.

4/2 derecesinde 10 sene tecrübeli komiser yardımcısı maaşı 2020 6 bin 450 TL civarındadır.

2/1 derecesinde 15 sene tecrübeli komiser yardımcısı ise 6 bin 700 TL’ye yakın ücret alır.

1/3 derecesinde 20 sene tecrübeli emniyet üyeleri ise 6 bin 800 TL ortamında aylık almaktadır.

1/4 derecesinde 25 sene tecrübeli personeller ise 7 bin TL’ye yakın aylık almaktadır.

Yeni Başlayan Komiser Yardımcısı Maaşı 2020 Ne Kadar?

Komiser yardımcısı alımına müracaat yapan, müracaat süreci pozitif sonuçlanan ve Polis Yüksekokulu Başkanlğı bünyesinde eğitim alan şahısların misyona başladıklarında alacakları aylıklar merak edilir. Özellikle üniversite talebeleri, yeni mezunlar iş, kariyer yolu seçerken aylıklara da bakmaktadır. Pek çok birey için kazanılan aylık ücretler her şeyden evvel gelmektedir. Bu sebeple “Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı 2020 ne kadar?” suali sık sık sorulur. İşte bu kritik sualin yanıtı;

Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı 2020: 6 bin TL takribî