KPSS P10 Öğretmenlik Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

tarafından
86
KPSS P10 Öğretmenlik Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kamuya bağlı mekteplerde vazife yapmak isteyen hoca adaylarının katılması gereken Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın hocalık seansları sonucunda hesaplanacak olan KPSS P10 puan cinsi nedir? KPSS P10 puan cinsi nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P10 puan cinsi kaç sene geçerlidir? KPSS P10 puan cinsi ne işe bereket? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

KPSS Hocalık İmtihanı Nedir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı, kamu müesseselerinde çalışmak isteyen adayların galibiyet ile geride vazgeçmesi gereken en ehemmiyetli safhadır. Bu safhaya kamu mekteplerinde çalışmak isteyen hoca adaylarının da katılması ve galibiyet elde etmesi gereken kısım ise genel bir adlandırmayla KPSS Hocalık olarak nitelendirilebilir. KPSS Hocalık imtihanlarına katılacak olan adayların tamamının öbür tüm lisans mezunlarının da katıldığı KPSS Lisans imtihanına katılması gerekmektedir. Buna ek olarak hoca adaylarının KPSS Lisans ile aynı gün öğleden sonra seansı olarak asıllaştırılmakta olan KPSS Eğitim Bilimleri seansına tüm hoca adaylarının katılması gerekmektedir.

Tüm hoca adaylarının katılması gereken bu seanslara ilave olarak bazı hoca adayları için asıllaştırılan KPSS ÖABT hocalık alan bilgisi testine ise tanımlanmış olan alanlar için katılım gereklidir. Bu adaylar için hesaplanan puan cinsi, alan gerekliliği olmayan adayların hesaplanacak olan puan cinsi değişiklik talep etmektedir.

KPSS Hocalık Alan Bilgisi Testine katılması gereken hocalık adaylarının hangileri olduğunu, bu adayların hesaplanacak puan cinslerini ve öbür ayrıntıları altta manipülasyonuna yer verdiğimiz çalışmamızda erişebilirsiniz;

KPSS P10 Puan Cinsi Nedir? Ne İşe Bereket?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın hoca adayları için asıllaştırılan kısımları ile hesaplanan ve alan bilgisi testine katılma gerekliliği olmayan hoca adaylarını içeren puan cinsidir. KPSS P10 puan cinsi alan gerekliliği olmayan hoca adaylarının yeniden ÖSYM tarafından hakikatleştirilecek olan cetmelerde kullanılmaktadır.

KPSS P10 Puan Cinsi Kaç Sene Geçerlidir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı hocalık seanslarına katılacak olan adaylar için hesaplanacak olan KPSS P10 puan cinsini adaylar bir sene süresince kullanabileceklerdir.

KPSS P10 Puan Cinsi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Hoca adaylarının alan imtihanına tabi olmayan kesimi için hesaplanmakta olan KPSS P10 puan cinsinin hesaplanmasında KPSS Lisans testinde yer alan Genel Maharet ve Genel Kültür testlerinin yanında KPSS Eğitim Bilimleri testinin de tesiri bulunmaktadır. Bu seanslardan rastgele birine girmeyen hoca adaylarının KPSS P10 puan cinslerinin hesaplanması olası olmayacaktır.

KPSS P10 puan cinsinde Genel Kültür – Genel Maharet ve Eğitim Bilimleri testlerinin ağırlıklarını altta yer alan tabloda araştırabilirsiniz;

Testler Ağırlıkları Soru Sayıları
Genel Kültür %30 60 soru
Genel Maharet %30 60 soru
Eğitim Bilimleri %40 80 soru

KPSS P10 puan cinsinden seçim yapacak olan adayların yukarıyada yer alan seanslara katılmaları puanlarının hesaplanması için yeterlidir. Bu adayların ayrıca ÖABT seanslarına katılmasına gerek yoktur. KPSS P10 puan cinsi yukarıyada da belirttiğimiz üzere 2020 KPSS ile beraber 1 beşiktaş escort sene geçerli olacaktır. Başka Bir Deyişle adayların bir sene içerisinde soymaları yapılamazsa yine KPSS seanslarına katılarak puan almaları gerekecektir.