KPSS P123 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar?

tarafından
72
KPSS P123 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar?

ÖSYM’nin kamu müesseselerine soyulmak isteyen adaylar için hakikatleştirdiği kamu personeli seçme imtihanının Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din vazifelisi olarak çalışmak isteyen adaylar için hakikatleştirdiği kısmı olan Kamu Personeli Seçme İmtihanı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi ya da kısaca KPSS DHBT nedir? KPSS DHBT puan cinsleri nelerdir? KPSS DHBT puan cinslerinden KPSS P123 nedir? KPSS P123 nasıl hesaplanır? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

KPSS DHBT Nedir? KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’ne Kimler Katılmaktadır?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’na katılan adaylardan din hizmetleri vazifelisi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışmak isteyenler için ÖSYM tarafından reelleştirilen seansları içeren imtihana KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi ismi verilmektedir. Kısaca KPSS DHBT denilen bu seanslarda adaylara mezun oldukları alan fark etmeksizin ortak DHBT-1 seansı ile adayların mezun oldukları mektebin derecesine göre değişikleşen KPSS DHBT-2 seansları uygulanmaktadır.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Kaç Yılda Bir Yapılır? 

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın din vazifelisi tercihi için reelleştirilen KPSS DHBT seansları 2020, 2022 gibi çift senelerde reelleştirilmektedir ve iki senede bir tertip edilmektedir. ÖSYM’nin bazı kamu personeli seçme imtihanı seanslarını çift senelerde tertip etmesi uygulamasına dair daha detaylı bilgileri KPSS Tek sene – Çift sene başlıklı çalışmamızda araştırmak için alakalı yazıya alttaki manipülasyon takviyesiyle erişebilirsiniz;

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Puan Cinsleri Nelerdir ve Kaç Sene Geçerlidir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın din hizmetleri kısmına katılacak olan adayların lise, lisans veya ön lisans mezunu olmalarına göre değişen puan cinsleri bulunmaktadır. Bu puan cinsleri Lisans seviyesinde KPSS P124, Ön lisans seviyesinde KPSS 123, Lise seviyesinde ise KPSS P122’dir. KPSS DHBT adaylarının puanları iki yıl geçerliliğini korumaktadır.

KPSS DHBT KPSS P123 Puan Cinsi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi KPSS DHBT’ye ön lisans seviyesinden katılacak olan adaylar için hesaplanacak puan cinsi olan KPSS P123 puan cinsi hesaplanırken adayların öbür DHBT adayları ile ortak olarak katılacakları KPSS DHBT-1 seansı ile mezuniyet derecelerine göre değişik uygulanan KPSS DHBT-2 seansının yanı gizeme KPSS Önlisans seansı testleri de tesirli olmaktadır.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine katılacak olan ön lisans mezunu adayların KPSS P123 puanlarının hesaplanabilmesi için adayların aynı sene içerisinde reelleştirilecek olan KPSS Önlisans seansına da katılmaları koşuldur. Aksi halde adayların puanlarının hesaplanması muhtemel olmayacaktır.

KPSS P123 puan cinsinin hesaplanması için adayların katılması gereken seansların yüzdesel ağırlıklarına altta yer alan tablomuzda göz atabilirsiniz; 

Test Ağırlığı
KPSS Ön Lisans
-Genel Maharet; %15
-Genel Kültür; %15
%30
KPSS DHBT-1 %30
KPSS DHBT-2 %40

KPSS Ön Lisans İmtihanı Mevzuları Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’na katılarak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyen adayların KPSS P123 puan cinslerinin hesaplanabilmesi için ön lisans mezunları için reelleştirilen Genel Kültür ve Genel Maharet seanslarının bulunduğu KPSS Ön Lisans imtihanına da katılmaları gerekmektedir.

KPSS Ön Lisans imtihanı mevzularını ve sual dağılımını ayrıntılı bir şekilde araştırmak isterseniz altta yer alan çalışmamızı araştırabilirsiniz;