KPSS P124 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar?

tarafından
61
KPSS P124 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar?

ÖSYM’nin kamu müesseselerine soyulmak isteyen adayların soyulmaları için hakikatleştirdiği imtihanların genel çatısı olan Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın din hizmetleri misyonlarına soyulmak isteyen adaylar için hakikatleştirdiği kısmı olan Kamu Personeli Seçme İmtihanı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi nedir? KPSS DHBT puan cinsleri nelerdir? KPSS DHBT Lisans adayları için hesaplanacak olan KPSS P124 puan cinsi nedir? KPSS P124 puan cinsi nasıl hesaplanır? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme İmtihanı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi KPSS DHBT Nedir? Kimler İçin Tertip Edilmektedir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı KPSS’nin kamu müesseselerinden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din hizmetleri kadrolarında misyon yapmak isteyen adaylar için asıllaştırılan kısmı olan KPSS DHBT iki kısımdan oluşan alan bilgisi imtihanıdır. Bu kısımlardan KPSS DHBT-1 kısmı hem lise, hem önlisans hem de lisans seviyesinden imtihana katılacak olan adaylar için ortak suallerden oluşurken, DHBT-2 kısmı ise adayların mezuniyet gidişatları korunarak değişik sualler kapsamaktadır. Buna göre adayların hesaplanacak DHBT puan cinsleri de değişikleşmektedir. Lise seviyesinde imtihana katılan adaylar için KPSS P122 puan cinsi, ön lisans seviyesinde imtihana katılan adaylar için KPSS P123 puan cinsi, lisans seviyesinde imtihana katılan adaylar içinse KPSS P124 puan cinsi hesaplanmaktadır.

KPSS DHBT Seansı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı’nın Din Hizmetleri Alan Bilgisi kısımları ÖSYM tarafından başka bazı KPSS seansları gibi sadece iki senede bir kere asıllaştırılmaktadır. İki yılda bir yapılan ÖSYM imtihanlarının ötekileri gibi KPSS DHBT seanslarının da asıllaştırıldığı seneler çift takvim seneleridir. ÖSYM’nin KPSS için tatbik ettiği tek sene – çift sene ayrımına dair daha ayrıntılı bilgileri manipülasyonuna yer verdiğimiz alttaki çalışmamızda araştırabilirsiniz;

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi DHBT Puan Cinsleri Kaç Yıl Geçerlidir?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’ne giren adayların elde etmiş oldukları puan cinsleri ile ceddilebilmeleri için iki yıl zamanları bulunmaktadır. Bu iki yıl geçerliliği süren puan cinsleri iki yıl sonunda reelleştirilecek olan yeni KPSS DHBT seansları ile beraber geçerliliğini kaybedecektir.

KPSS DHBT KPSS P123 Puan Cinsi Nedir? Nasıl Hesaplanmaktadır?

Kamu Personeli Seçme İmtihanı DHBT seanslarına katılacak olan adaylardan lisans seviyesinde KSPS DHBT seanslarına katılacak olan adaylar için hesaplanacak olan puan cinsi KPSS P124 puan cinsidir. KPSS P124 puan cinsinin hesaplanmasında adayların ön lisans ve lise seviyesinde katılan adaylarla ortak olarak girdiği DHBT-1 seansı ile kendilerine has suallerden katılacaklar KPSS DHBT-2 seansının yanı gizeme tüm lisans mezunu adaylar ile beraber katılmaları gereken KPSS Lisans seansı alanlarının tesiri bulunmaktadır.

KPSS DHBT alanından imtihana girecek olan Lisans seviyesindeki adayların puanlarının hesaplanması için KPSS Lisans seansına da katılmaları bu istikametiyle koşuldur. Adayların KPSS Lisans seansına katılmamaları vaziyetinde ceddilmelerine temel teşkil edecek olan KPSS P124 puanlarının hesaplanması olası olmayacaktır.

KPSS P124 puan cinsinin hesaplanması için adayların katılmaları gereken seanslar ile bu seanslardaki testlerin puanın hesaplanmasındaki ağırlığını altta yer alan tablomuzda araştırabilirsiniz;

Test Ağırlığı
KPSS Lisans
-Genel Beceri; %15
-Genel Kültür; %15
%30
KPSS DHBT-1 %30
KPSS DHBT-2 %40

KPSS Lisans İmtihanı Mevzuları Nelerdir?

KPSS DHBT imtihanına lisans seviyesinde katılacak olan adayların KPSS P124 puan cinslerinin hesaplanması için katılmak zorunda oldukları KPSS Lisans imtihanının mevzularını ve sual dağılımlarını ayrıntılı bir biçimde araştırmak için bu mevzudaki çalışmamıza alttaki manipülasyon taşıtı ile erişebilirsiniz;