Kredi Çeken Kişi Öldüğünde Borç Kime Kalır? Hayat Sigortası Mı Öder?

tarafından
73
Kredi Çeken Kişi Öldüğünde Borç Kime Kalır? Hayat Sigortası Mı Öder?

Ülkemizde her gün on binlerce birey kamu bankaları ya da yerli ve yabancı anaparalar ile kurulmuş olan özel bankalardan kredi sürüklemektedir. Çekilen bu krediler için bankalar aşinayı üzere yaşam sigortasını genel olarak lüzumlu meblağ. Yaşam sigortası aracılığı ile banka kendisini güvence altına almakta olup bazı genç bireylerden ya da kredi cinslerinden yaşam sigortası lüzumluluğu istenmemektedir. Peki bankadan kredi sürükleyen birey can verdiğinde ne olur?

YAŞAM SİGORTASI OLANLAR ŞANSI

Şayet bankadan kredi çekildiğinde birey yaşam sigortası yaptırdıysa problem yaşanmaz. Öyle ki banka parasını yaşam sigortası aracılığı ile tahsil eder. Yaşam sigortası borcun tamamı üzerinden yapıldığı için kalan paranın tümünü bankalara öder ve can veren şahsın bugüne kadar ödemiş olduğu kredi borcunu da aileye geri ödeme yapar. Ancak yaşam sigortası yaparken maddeler iyi okunmalıdır. Zira araya ilave edilen bazı maddeler ile yaşam sigortaları can veren şahsın yakınlarına şimdiye kadar ödenen kredi ölçüsünü geri ödememektedir.

YASAL VARİSLERİ DİKKAT

Can Veren birey şayet kredi sürüklediğinde yaşam sigortası yaptırmadıysa ve yaşamını kaybettiyse kalan borcu legal varisleri olan mirasçıları öder. Fakat bu borcu şayet evlatlar ödemek istemezse reddi servet yapabilirler. Bu sayede borç onlara kalmaz. Bu gidişatta ise banka can veren birey için hacze başlar ve mülk varlı varsa el konulur. Şayet şahsın mülk varlığı da yoksa bu batık borç olarak öğrenilir fakat bankalar genel olarak mülk varlığı olmayan şahıslara kendini güvence altına almak için borç vermez.