KYK Borçları Hakkında Gelişme! Borç Düzenlemesi Mi Geliyor?

tarafından
60
KYK Borçları Hakkında Gelişme! Borç Düzenlemesi Mi Geliyor?

Bir Hayli talebe ve ailesinin merakla beklediği tertip etmelerden biri de KYK borçları olarak yer alıyor. Bu noktada geçtiğimiz yazdan bu yana mevzu ile alakalı büyümeler devam ederken en son söyleme ise Cumhur İttifakı’ndan Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Girişimleri Komiteyi Abonesi Esin Kara tarafından asıllaştı. Yapılan söylemeye göre mevzu ile alakalı büyümeler haberimizin devamında yer alıyor.

Tertip Etme Hala Bakanlıkta

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifi ile KYK borçları için çalışmalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda başlamıştı. Bugün itibari ile çalışmalar bakanlık bünyesinde devam etmektedir.

Esin Kara söylemesinde “Reelinde benim korunduğum ya da partimizin korunduğu şudur: KYK başka bir deyişle kredi borçları talebelere faizsiz olarak verilmelidir. Bu emin bir tarihten itibaren Toptan Eşya Fiyatları Endeksi TÜFE beyaz eşyaendekslenerek sayı getirildi. Ve ne yazık ki günümüz koşullarında mektepten mezun olduktan sonra iki sene içinde iş bulanların rakamı çok azdır. Ve işe başlamadan devletin bunu istemesi mağduriyetler yaratmaktadır. En azından ana paralarının alınarak ya da ileri vadede işe girdikten sonra alınması için çalışmalar Milliyetçi Hareket Partisi tarafından vardır” ifadelerinde bulundu.

Ne Zaman Meclise Gelecek?

Alakalı tertip etmenin hali hazırda bakanlık bünyesinde devam ettiği öğrenilmekte olup çalışmaların sona ermesi gidişatında tertip etmenin ardından da meclise gelmesi bekleniyor. Tertip Etme neticesinde borçların yalnızca faizinin mi yoksa borcun tamamının mı silineceğine ait ise henüz bir bilgi paylaşılmadı.