KYK Yurt Yönetim Personeli Maaşı ve Nöbet Ücreti 2020 Ne Kadar?

tarafından
224
KYK Yurt Yönetim Personeli Maaşı ve Nöbet Ücreti 2020 Ne Kadar?

Kredi ve Yurtlar Müessesesine yurt idare personeli alımları kumpaslı olarak devam etmektedir. KYK fotoğrafı web sitesinde yayımlanan bültenlere göre KPSSP3 puan cinsinden alım yapılan Yurt İdare Memurluğu işi için her şehir’e yapılacak olan atama rakamının dört katı müzakere imtihanına katılmıştır. 2018 senesinde bitirilen bu atamadan sonra 2020 senesinde de 2018 kpssp3 puanı ile KYK personel alımı yapılacaktır. Yurt idare memurluğu kadrosuna yapılacak atama rakamı çok rakamda şahıs olacaktır. Peki, Yurt İdare Memuru kimdir ve nasıl çalışır? 2020 senesinde maaşı ve nöbet ücreti 2020’da ne kadar olmuştur? Hep beraber bu suallere yanıt verelim.

Yurt İdare Personeli Görevleri Nelerdir?

Gençlik ve Spor Bakanlığına GSB bağlı olarak çalışan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Müesseseyi Genel Müdürlüğü, üniversite talebelerinin barınma gereksinimini karşılamak emeliyle kurulan bir müessesedir. Bu müessesede misyon alan personeller içerisinde en ehemmiyetli grup Yurt İdare Memurlarıdır. Yurt idare memurlarının misyonları şu biçimde sıralamak muhtemeldir:

 • Talebe mevcut vaziyetini sistem üzerinden takip ve hakimiyet ederek izinsiz biçimde yurda giriş yapmayanlar hakkında zorunlu kayıtları yakalamak,
 • Talebelerin izin harekâtlarıyla alakalı kayıtları yakalamak, yönete zorunlu bildirimlerde bulunmak.
 • Yurt genelinde disiplini sağlamak ve disipline ters tavırlarda bulunanları önlemek.
 • Yurtlarda kalan talebelerinin sosyal, kültürel, atletik ve eğitsel etkinlikler yapmalarına takviyeci olmak.
 • Talebelerin arz ve başvurularını değerlendirmek, yapılabilecek istekleri yerine getirmek.
 • Talebe katları, odalar ve değişik ortak kullanım alanlarını hakimiyet etmek.
 • Müessese mevzuatında belirtilen değişik misyonları yerine getirmek.

Yurt müdürlüklerinde 24 saat temeline göre hizmet verilmektedir. Yurt idare personeli genel müdürlük tarafından tanımlanan misyonları yürütür, personelin çalışma saatlerini ise alakalı mevzuat çerçevesinde misyon yapılan şehir müdürlükleri tanımlamaktadır. Yurt idare memurları banal çalışmanın yanı gizeme nöbete kalmaktadır. Bayram ve hafta sonları da nöbet sırası gelen personel nöbet süresi süresince misyonunun başında bulunmak zorundadır.

Yurt İdare Memuru 2020 Maaşı Ne Kadardır?

2020 senesinde kamu müessese ve kuruluşları ile bunlarla alakalı, ilişkili kuruluşlarda çalışan personel maaşlarına %5,49 oranında zam yapılmıştır. Bu zam oranıyla beraber ” KYK Yurt İdare Memurlarının 2020 seneyi için maaşları 3.450 TL ” olarak tanımlanmıştır. KYK yurt idare memurları maaşlarının yanı gizeme nöbet ücreti de alırlar, nöbet parası en fazla 90 saat üzerinden verilmektedir. Yeni senenin bütçe yasasında fazla çalışma ücreti saat başına 2,26 TL olarak tanımlanmıştır. Beşinci toplu kontrat kararına göre KYK personeli saat başı bu sayının üç katı başka bir deyişle 6,78 TL nöbet ücreti kazanmaktadır. 90 saatlik nöbet ücretinin karşılığı brüt 610,2 TL iken net olarak 518,7 TL’dir. Personelin kalacak yeri ve yemekleri, alakalı yurt yönetimi tarafından karşılanmaktadır.

Yurt İdare Personeli Nöbet Fiyatları 2020

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Müesseseyi Yurt Yönet ve Şirket İdaremeliğinde “Banal mesai saatleri dışında verilen hizmet” başlıklı 36 ncı maddesine göre “1 Yurtlarda, Genel Müdürlükçe tanımlanacak usul ve temellere göre özel ve gece hizmetleri verilir. Bu hizmeti yürütmek üzere zorunlu personel bulundurulur. Özel ve gece hizmeti, hizmetin devamıdır.” kararına yer verilmiş ve bu karara sabredilerek Özel ve Gece Hizmetleri Yönergeyi tertip edilmiştir. Bu direktifte özel hizmetin banal günlerde mesai bitiminden 24.00’e kadar 17:00-24:00, hafta sonu ve değişik fotoğrafı tatil günlerinde mesai başlangıcından 24.00’e kadar 08:00-24:00, yarım çalışılan günlerde ise 13.00-24.00 saatleri arasında yürütülen hizmetler olduğu tertip edilmiştir. Özel ve gece hizmetlerine katılan yurt idare memuru nöbet fiyatları 2020 seneyi için şu biçimde tanımlanmıştır:

 • KYK Yurt İdare Memuru 50 saatlik nöbetin net ücreti 288,16 TL
 • KYK Yurt İdare Memuru 60 saatlik nöbetin net ücreti 345,8 TL
 • KYK Yurt İdare Memuru 70 saatlik nöbetin ücreti 403,43 TL
 • KYK Yurt İdare Memuru 80 saatlik nöbetin net ücreti 461,06 TL
 • KYK Yurt İdare Memuru 90 saatlik nöbetin net ücreti 518,7 TL

KYK Yurt İdare Personeli Atama Hakkı

KYK Yurt İdare personelleri bir yıl sonunda becayiş yapma hakkını elde edebilirken, üç yıl sonunda da atama isteme hakkına sahip olurlar. Yurt idare memurlarının eşleri özel sektörde sigortalı olarak çalışsalar bile, eşlerinin bulunduğu şehirlere atama hakkı verilmemektedir.