Laborant Maaşı 2020 Laborant Teknikeri Maaşı Ne Kadar

tarafından
4574
Laborant Maaşı 2020 Laborant Teknikeri Maaşı Ne Kadar

Laborant teknikeri maaşı 2020 ne kadar, laboratuvar teknikeri görevleri neler, nasıl tıbbi laboratuvar teknikeri olunabilir, laboratuvar teknikeri çalışma şartları nasıldır, özel sektörde tıbbi laborant maaşı ne kadardır gibi sorularına yazımız içinden cevaplar bulabilirsiniz.

İşlerin, unvanların hakkında bilgilendirici yazılar yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere laboratuvar teknikeri ya da farklı adıyla tıbbi laboratuvar teknikeri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

NASIL LABORATUVAR TEKNİKERİ OLUNUR?

Tekniker olabilmek için bireylerin 2 yıllık bir önlisans programı bitirmeleri gerekmektedir. Tabi ki her önlisans programını bitiren de istediği her teknikerliği yapamaz, her teknikerlik unvanı için değişik kısımlardan mezun olma şartı aranmaktadır. Laborant ya da tıbbi laboratuvar teknikeri olmak için de alttaki 2 yıllık kısımlardan birini bitirmiş olmak gerekmektedir.

Tıbbi Laboratuvarı

Sağlık Laboratuvarı

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri/ Tıbbi Laboratuar Teknikleri

Bu kısımlardan birinden mezun olmuş fertler başvuru yaparak özel sektörde veya KPSS’den yeterli puanı alarak kamuda laboratuvar teknikeri olabilirler.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Mezunları Dikey Geçiş İmtihanı İle Hangi Kısımlara Girebilir?

LABORATUVAR TEKNİKERİ GÖREVLERİ NELERDİR? TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKERLİĞİ NEDİR?

Sağlık teknikerlerinin hepsi sağlık alanında dayanakçı personel, dayanak personeli olarak misyon alırlar. Laboratuvar teknikeri de aynı şekilde sağlık sektöründe kendi alanında bu şekilde çalışmaktadır. Laboratuvar teknikeri nediri daha iyi anlamak için görevlerine bakmak iyi olacaktır. Misyonları da şöyle sıralanabilir:

 • Laboratuvara başvuruda bulunan hastaların numunelerini kabul etmek ve bu numunelerin incelemeyi için ön hazırlık yapmak
 • Başvuru yapan hastalardan usule uygun muayenehane örneği almak.
 • Numunelerin sınıflandırmasını yapmak.
 • Numuneleri usule uygun olarak muhafaza etmek, gizlemek.
 • Yalanlanması gereken numuneleri geri çevirmek ve bunu doktora veya hemşireye bildirmek.
 • Laboratuvardaki teçhizatları ve vasıta-gereçleri kullanıma hazır, hijyenik tutmak ve gerekli şeyleri kayıt altına almak.
 • Laboratuvar vasıta gereçlerinin günlük rutin kontrollerini yapmak, kullanım evveli kalibrasyon kontrollerini yapmak.

LABORATUVAR TEKNİKERİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Genel olarak laboratuvar teknikerleri kapalı çevrede ve kimyasal maddeler ile çalışırlar. Sakin bir çalışma çevreleri vardır fakat tabi ki sağlık alanında çalışılan tüm işlerde olduğu gibi bu işte de kendince zorlayıcı ve yorucu vaziyetler vardır. Hele hastalarla iletişim halinde olunulması tüm sağlık personeli için işlerinde ekstra bir yük olarak bulunmaktadır.

Çalışma saatleri noktasında kamuda çalışan her kamu misyonlusu haftalık 40 saat mesaiye sahiptir fakat sağlık alanında bu biraz daha değişik gelişebilmektedir. Nöbet veya ek mesailer bulunabildiği için sağlık personelleri bundan daha fazla çalışabilmektedirler. Laboratuvar teknikerleri de çok çok uzun çalışmasalar da haftalık 40 ve biraz üzeri mesai saatine sahiptirler.

DEVLETTE LABORATUVAR TEKNİKERİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Sıhhat eknikerlerinin devlette aldığı maaş bilgisini genel haliyle paylaşacak olursak:

 • Yeni Başlayan Sağlık Teknikeri 4100-4300 Türk Lirası
 • 5 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4150-4350 Türk Lirası
 • 10 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4300-4500 Türk Lirası
 • 15 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4600-4800 Türk Lirası
 • 20 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4800-5000 Türk Lirası
 • 25 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4850-5050 Türk Lirası
 • 30 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4900-5100 Türk Lirası

Bu tablo genel haliyle sağlık teknikeri maaşlarının %5.49 zamdan sonra geldiği haldir. Laboratuvar teknikerleri de yeni başladıklarında devlette 4200-4400 TL çevrelerinde bir maaş alacaklardır. Bu şekilde aralıklı bir sayı vermemizin nedeni kurumdan kuruma değişebilen ek ödemelerin bulunmasıdır ama ortalaması bu biçimdedir.

ÖZEL SEKTÖRDE TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKERİ MAAŞLARI 2020 NE KADAR?

Özel sektörde çalışan laborant maaşı ise yukarıya bahsettiğimiz gibi bir zam yapılması halinde 2600-2900 TL arasında bir maaşa sahip olacaklardır. Tabi ki bu da kurumdan kuruma küçük tefek farklılık gösterebilmektedir. Bazı müesseseler, sıhhat kurumular personellerine asgari ücret vermektedirler bazıları da 3000 TL’nin üzerinde maaş verebilmektedirler.