Maaş Zamları Yeterli Mi?

tarafından
99
Maaş Zamları Yeterli Mi?

2020 senesinde devlet memuru maaşları, özel sektörde çalışanların maaşları ve minimum fiyatla geçinenlerin maaşları muhtelif oranlarda yapılan zamlarla çoğalış gösterdi. Peki yapılan bu zamlar yeterli mi?

Bizlere göre yapılan bu zamlar enflasyonda asıllaşan çoğalışla birlikte yitip gitmekte. İnsanların alım eforu her geçen gün eksilmekte. Bunda yaşanan saklı ekonomik krizin tesiri olsa da reel ehemmiyetli olan doğru yatırımların yapılmaması. Ne Yazık Ki yapılan özelleştirmeler ile devletimiz sıcak para akışı sağlasa da yapıma yeteri kadar yatırımın yapılmaması ile birlikte kazandığımız sıcak para eriyip gitmekte.

Bir değişik mevzu ise dolar kurundaki anormal çoğalış. İç siyasetimiz ve ekonomimiz ile birlikte yabancı kaynaklı hareketler ile birlikte döviz kurunda anormal bir yükseliş olmakta. Bu yükselişten dolayı hem ufak esnaf hem büyük işletmeler negatif etkilenmekte. Bunun sonucunda da işten çıkarmalar çoğalmakta. Evet günümüz koşulları için minimum fiyatta son senelerde yapılan çoğalışlar kayda bedel bir iyileşme sağladı. Fakat döviz kurundaki anormal çoğalış minimum fiyatlının aldığı paranın kuş olup uçmasına neden oldu.

Bundan sonra yapılacak saldırılar yapıma dayalı olmasını bekliyoruz. Ancak üreten bir ülke olursak gelişebilir ve döviz kurunun önüne geçebiliriz.