Maaş Zamları Yeterli Mi?

0
29
views

2019 yılında devlet memuru maaşları, özel sektörde çalışanların maaşları ve asgari ücretle geçinenlerin maaşları çeşitli oranlarda yapılan zamlarla artış gösterdi. Peki yapılan bu zamlar yeterli mi?

Bizlere göre yapılan bu zamlar enflasyonda gerçekleşen artışla beraber yitip gitmekte. İnsanların alım gücü her geçen gün azalmakta. Bunda yaşanan gizli ekonomik krizin etkisi olsa da asıl önemli olan doğru yatırımların yapılmaması. Maalesef yapılan özelleştirmeler ile devletimiz sıcak para akışı sağlasa da üretime yeteri kadar yatırımın yapılmaması ile beraber kazandığımız sıcak para eriyip gitmekte.

Bir diğer konu ise dolar kurundaki anormal artış. İç politikamız ve ekonomimiz ile beraber yabancı kaynaklı hareketler ile beraber döviz kurunda anormal bir yükseliş olmakta. Bu yükselişten dolayı hem küçük esnaf hem büyük şirketler olumsuz etkilenmekte. Bunun sonucunda da işten çıkarmalar artmakta. Evet günümüz şartları için asgari ücrette son yıllarda yapılan artışlar kayda değer bir iyileşme sağladı. Fakat döviz kurundaki anormal artış asgari ücretlinin aldığı paranın kuş olup uçmasına neden oldu.

Bundan sonra yapılacak hamleler üretime dayalı olmasını bekliyoruz. Ancak üreten bir ülke olursak büyüyebilir ve döviz kurunun önüne geçebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here