Malzeme Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
69
Malzeme Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Malzeme Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da malzeme mühendisi maaşları ile malzeme mühendisinin misyonları, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

MALZEME MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL MALZEME MÜHENDİSİ OLUNUR? MALZEME MÜHENDİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

Malzeme mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl malzeme mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin malzeme mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, malzeme mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren malzeme mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olması gerekmektedir.

Malzeme mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Çiğ maddelerin saflık derecesini çoğaldırmak üzerine çalışırlar,
  • Zorunlu etrafı oluşturarak metaller veya diğer hammaddelerden yeni malzeme yapımı için zorunlu etrafı oluştururlar ve bu malzemelerin şekillenmesini sağlarlar,
  • Malzemelerin korunmasına müteveccih etrafın oluşmasını sağlarlar,
  • Üretilmiş olan mahsullerin nitelik hakimiyeti ve tahlili üzerinde çalışırlar.

MALZEME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? MALZEME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Malzeme mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye parçalar dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan malzeme mühendisleri hemen hemen her kamu vazifelisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle malzeme mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma etrafları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan malzeme mühendislerine baktığımızda gidişat bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA MALZEME MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Malzeme Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Malzeme Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Malzeme Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Malzeme Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Malzeme Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Malzeme Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda malzeme mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile dayanakları, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir malzeme mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 MALZEME MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli malzeme mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan malzeme mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.