Meclise Emeklilik Teklifi! Kadınlara 38, Erkeklere ise 43 Yaşında Emeklilik

tarafından
48
Meclise Emeklilik Teklifi! Kadınlara 38, Erkeklere ise 43 Yaşında Emeklilik

Ülkemizde en çok konuşulan ve tartışılan mevzulardan biri olan erken emeklilik hali hazırda EYT sorunu ile gündemden düşmüyordu. Alakalı mevzu ile ilgili olarak ise mecliste görüşülecek olan bir öneri bir hayli emekli adayını heyecanlandırdı. Buna göre her ne kadar meclisten geçmesi güç de görünse alakalı tasarıda yer alan bilgilere göre erkekle 43 ve bayanlar da 38 yaşında emekli olabilecek. Gündemden düşmeyen tasarı hakkındaki ayrıntılar ise şu şekilde.

Milliyetçi Hareket Partisi Sundu

Alakalı tasarı Milliyetçi Hareket Partisi tarafından sunulmuş olup gündeme yer alan bilgilere göre tasarının kabul edilmediği söylendi. Tasarının kabul edilmemesi sonrasında ise çalışmanın şimdilik rafa kaldırılması mevzubahisi. Bunun yanı sıra Türkiye’de yer alan habere göre AK Partili vekillerinin bir kısmının tasarıya yeşil ışık yaktığı ama tertip etmenin 2,3 milyon şahsı ilgilendirmesi ve ilk etapta 450 bin şahsa emeklilik hakkı tanınacak olması dolayısı ile tasarının negatif değerlendirildiği olası bilgiler arasında yer alıyor.

Erken Emekliliğin Yolu Açılıyordu

Alakalı önerinin meclisten sonra onaylanması gidişatında 8 Eylül 1999’dan evvel işe başlayan bayanların 38 yaşında, erkeklerin ise 43 yaşında emekli olabilmesinin yolu açılacaktı. Alakalı tasarının rafa kaldırılmasından sonra EYT mağdurları tasarının tekerrür tertip edilerek ele alınmasını istiyor. Fakat özellikle son zamanlarda erken emeklilik ile alakalı münazaralara bakıldığında böyle bir tasarının tekerrür gündeme gelmesinin ise güç olduğu ifade edilebilir.