Medya Okuryazarlığı Zorunlu Olacak Mı?

0
44
views

İletişim fakültesi mezunları yıllardır medya okuryazarlığı dersinin zorunlu olması için mücadele ediyor. Orta okullarda seçmeli olarak okutulan medya okuryazarlığı dersine maalesef formasyonlu iletişim fakültesi mezunları giremiyor. Formasyonlu iletişim fakültesi mezunlarının vermesi gereken medya okuryazarlığı dersini diğer branş öğretmenleri ek ders olarak vermekte.

Medya Okuryazarlığı Nedir?

Medya okuryazarlığı, kitle iletişim araçları yoluyla elde edinilen mesajları çözümleme, değerlendirme ve iletme yeteneğidir. Günümüzde daha çok medyayı çözümleyebilme konusu üzerinde durulmaktadır. Medya okuryazarlığı, izleyicinin medya iletilerini doğru okuması ve kendi iletilerini üretebilmesi için katkıda bulunur.

Medya okuryazarlığındaki temel amaçlar; medyanın ilettiği mesajların doğru okunması, kişiye medyanın sunduğu dünyanın gerçek olmayabileceğini anlatması, medyanın yönetme fonksiyonun da olduğunun farkına varması gibi hedefleri içermektedir. Yani medya okuryazarlığı eğitimi medyayı doğru okuyan, çözümleyen, kitle iletişim araçlarından gelen iletilere eleştirel bakan bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Medya Okuryazarlığı Eğitimi Neden Önemli?

2000’li yılların moda trendi olan bilişim ve buna bağlı olarak gelişen sosyal medya kullanımı ile medya okuryazarlığı eğitimi büyük bir öneme sahip oldu. Gelişmiş ülkelerin tamamında zorunlu olan medya okuryazarlığı eğimi 2000’li yılların başından itibaren zorunlu dersler arasına alınması gündeme geldi. Fakat geçen yıllarda zorunlu dersler kapsamına alınmayan medya okuryazarlığı ”hala” işin ehli formasyonlu iletişim fakültesi mezunlarınca okutulmuyor.

Zaman zaman sosyal medyada gündeme gelen ”mavi balina” gibi oyunlar medya okuryazarlığı önemini bize bir kez daha gösteriyor. Sosyal medya kullanımının 10 yaşına kadar düştüğü günümüz şartlarından ”medya okuryazarlığı” eğitiminin zorunlu olmaması ise akıl alır bir iş değil.

Değişen Milli Eğitim Bakanları, yöneticiler ve diğer devlet büyükleri gençleri sosyal medyanın olumsuz yanlarından kollamak gerektiğini söylese de bunlar sadece lafta kalmakta. Bu işin eğitimini almış formasyonlu iletişimciler medya okuryazarlığı dersine girememekte.

Medya Okuryazarlığı Zorunlu Ders Olacak Mı 2019?

Gelinen süreçte medya okuryazarlığı dersinin zorunlu olması hep gündemde kalmakla beraber zorunlu olması yönünde somut bir adım atılmamaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here