Mekatronik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
310
Mekatronik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Mekatronik Mühendisi Maaşı. Mekatronik Mühendisi Maaşları. İşlere ait tanıtımlardan işlerin maaşlarına kadar bu mevzularla alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da mekatronik mühendisi maaşları ile mekatronik mühendisinin misyonları, çalışma saatleri vb. mevzular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

MEKATRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? MEKATRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Mekatronik mühendislerinin çalışma koşullarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan mekatronik mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine natüreldir. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vb. gidişatlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri alt yukarıya bu kadardır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir iş üyeyi olmaları sebebiyle mekatronik mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma civarları da alandan alana farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büroda, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar etrafında çalışabilmektedirler. Mekatronik Mühendisi Maaşı. Mekatronik Mühendisi Maaşları.

Özel sektör çalışanı olan mekatronik mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler zira özel sektörde özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA MEKATRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Mühendis                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Mühendis                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Mühendis                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Mühendis                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Mühendis                     6400-6600 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki sayılar vasati sayılardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile dayanaklarından ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler ilave edilebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir mekatronik mühendisi maaşı 2020 senesinde kamuda 5700 TL dolaylarındadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 MEKATRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yukarıyada belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak misyon yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya tecrübe sahibi olmayan mekatronik mühendislerine minimum ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan mekatronik mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL dolaylarındadır fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler de bulunmaktadır. Mekatronik Mühendisi Maaşı. Mekatronik Mühendisi Maaşları.

MEKATRONİK MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL MEKATRONİK MÜHENDİSİ OLUNUR? MEKATRONİK MÜHENDİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

Nasıl mekatronik mühendisi olunur sualine gelecek olursak adayların mekatronik mühendisi olabilmesi için mekatronik mühendisliği veya eşi, türevi bir kısmı tamamlamaları ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS adlı imtihandan yeterli puanı alarak ceddilmeleri veya da özel sektörde çalışabilecek ekipmana sahip olmaları gerekmektedir.

Mekatronik mühendisi kimdir sualini daha iyi kavramak için de mekatronik mühendisi ne iş yapara bakmak verimli olacaktır. Mekatronik mühendisinin yaptığı işleri şu biçimde sıralayabiliriz;

  • İmalde kullanılacak vasıta gereçler ile personellerin tanımlanmasında misyon alırlar,
  • Teknolojilerin büyümesinde rol oynarlar,
  • Mekanik ve elektronik bir sistemin oluşmasını sağlayacak teknolojileri bir araya getirerek mahsul tasarımı yaparlar,
  • İmal sürecinde kontrolörlük ve gözlemcilik yaparlar,
  • Planlanan mahsulün tasarım sürecinde tecrübe etmenlik ve yönlendiricilik yaparlar.