Memur ve İşçilerin Maaşlarındaki O Kesinti Kaldırıldı

tarafından
62
Memur ve İşçilerin Maaşlarındaki O Kesinti Kaldırıldı

Ülkemizde hizmet vermekte olan kuruluşlarda istihdam eden ve kontrat imzama sırasında her hangi bir sendikaya da kayıt olan şahısların ücretlerinden aylık olarak sendikanın tanımlamış olduğu meblağda para kesintisi yapılmaktadır. Fakat işin eksantrik tarafı şudur ki her hangi bir sendikaya abone olmayan, kayıtlı olmayan şahıslarında ücretlerinden kesinti yapılmaktadır. Bu kesintinin ismi ise sendika sosyal denge vergiyi olarak öğrenilmektedir. Başka Bir Deyişle emekçi ya da memur her hangi bir sendikaya abone olsun ya da olmasın ücretlerinden her ay otomatik olarak tanımlanan meblağlar da kesinti yapılmaktaydı. Yeni gelen büyüme ile artık bunun önüne geçirildi. Buna göre her hangi bir sendika abone, kayıt olmayan bireylerden para kesintisi yapılmayacak.

PARA KESİNTİSİ OLMAYACAK

Memur ya da emekçiler imza attıkları kontratta sonra kayıtlılarsa sendikalarına para ödemesi yapmakta fakat kayıtlı değillerse sendika sosyal denge vergiyi ödemesi reelleştirmekteydi. Yeni yapılan tertip etme sonucunda artık bu vaziyet kaldırıldı. Başka Bir Deyişle her hangi bir sendikaya kayıt, abone olmayan şahısların ücretlerinden aylık olarak kesinti yapılmayacak. Yalnızca sendikalara kayıtlı olan şahısların ücretlerinden kesinti yapılacak.

Buna göre emekçi ya da memurların ücretinden sendikalara abone olsunlar ya da olmasınlar kesinti yapılmaktaydı. Bu gidişattan dolayı çalışan şahıslar sendikalara kayıt olmaktaydı. Artık kesinti olmayacağı için sendikalara kayıt olan şahısların rakamı da eksilecektir.