Memurun Seyahat Kart Ücreti 2020 Ne Kadar?

tarafından
56
Memurun Seyahat Kart Ücreti 2020 Ne Kadar?

Türkiye’de milyonlarca devlet memuru misyon yapmaktadır. Ülkenin farklı bölge ve şehirlerinde, farklı müesseselerde misyon yapan kamu personelleriyle alakalı pek çok mevzu merak edilmektedir. Özellikle de ülkede bu kadar çok memur olmak isteyen birey varken memurların maaşları, sosyal hakları, avantajlarıyla alakalı suallerin sorulması son derece natüreldir. Bu kapsamda memurların yemek ücreti, maaşları, personellere verilen cezalar ve memurların seyahat kart ücretleri en popüler mevzular arasındadır.

Seyahat Kart Nedir? Ne Demek?

Bazı kamu çalışanlarının seyahat etmek için kullandığı kartlara ‘seyahat kart’ denilmektedir. Memurlar misyonları kapsamında portatif olarak misyon yapabilir. Bu sebeple de sık sık seyahat ettikleri için belediye ya da değişik müessese araçlarında geçerli olacak ve yol giderlerini karşılayacak kartlara gereksinim dinlerler. Bu sebeple devlet tarafından, kamu müesseseleri tarafından personellere seyahat sırasında kullanmaları, ücretlerini karşılamaları üzerine seyahat kart verilir. Bu kartın ücreti ise her sene yapılan maliyet farklılıklarından etkilenmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kartın kullanım temelleri, ücretleri tanımlanmaktadır. 6245 rakamlı Harcırah Yasanın 48. maddesinden mesul olan memurlara araçlarda kullanması için verilen kartlara ait bilgiler de bakanlık tarafından tanımlanmaktadır.

Seyahat Kartı Kimlere Verilir? Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Kartın verilmesine ait arzlara 2019’daki görüş yazısı, eki onaylı kart form misali ilave edilmesi gerekecek. Arzların hazırlanmasında 2019’daki rakamların üstüne çıkılmayacak. Fakar kart sahiplerinin adları ve unvanlarında farklılık yapılabilecek.

Bu kartları hafta tatili ve fotoğrafı tatil günleri dışındaki iş günlerinde sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında kullanmak muhtemel olacak. Ayrıca su, elektrik ve doğalgaz arızalarında misyonlulara ise tatil günleri dahil her gün yararlanmaları mevzusunda izin verilecek.

Seyahat ücretinden mevzuatla muaf yakalananlara kart verilmeyecek. Yani ücretsiz seyahat etmesi muhtemel olan şahıslara kart verilmeyecek.

Kartlarda sahiplerinin resimleri, ad ve soyisimleri, müessese ve unvan bilgileri yer alacak. Kartların biçimi, rengi, vasıtayı işleten kuruluş veya müessese tarafından tanımlanacak. Misalin İBB için kart rengi X biçiminde Y renginde olacak.

Kişinin emeklilik, istifa vb. gibi vaziyetlerinde başka bir deyişle kartın iadesini gerektiren vaziyetlerde geri kartın kalan kullanım zamanına ait ücret iade edilir. Bu gidişatta kart başka personele tahsis edilmek üzree gereken farklılıklara maruz kalır.

Memurun Seyahat Kartı Ücreti 2020 Ne Kadar?

Bu kartla alakalı en merak edilen mevzu kartı almak için memurların ne kadar ücret ödediği ile alakalıdır. Bu kapsamda ücretlere yapılan zamlar gibi bazı tüketme kalemlerinin ücretleri de her sene çoğalmaktadır. Seyahat kart ücreti de 2020 yılını çoğalmıştır.

Ankara, İstanbul ve İzmir Megakent Belediye hudutları içinde seyahat kart ücreti aylık 107 lira 50 kuruş olarak belirlendi.

Değişik megakent belediye hudutları içinde kart için aylık 80 lira 10 kuruş ödenmesi gerekiyor.

Megakent olmayan kentlerde ise kartın aylık ücreti 60 lira olarak belirlendi.

Bu kıymetlerin yanı gizeme müessese bütçesinden veya kartı alacak şahıslardan vize, kart basım kıymeti gibi farklı ücretler alınmayacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET