Meteoroloji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
405
Meteoroloji Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Meteoroloji Mühendisi Maaşı. Meteoroloji Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da meteoroloji mühendisi maaşları ile meteoroloji mühendisinin misyonları, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL METEOROLOJİ MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? METEOROLOJİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Meteoroloji mühendisliği nedir sualinden evvel nasıl meteoroloji mühendisi olunabilir yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin meteoroloji mühendisi olabilmesi için alakalı bir alandan mezun olması gerekmektedir, meteoroloji mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren meteoroloji mühendisliği veya türevi kısım tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak ceddilmesi özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olmaları gerekmektedir. Meteoroloji Mühendisi Maaşı. Meteoroloji Mühendisi Maaşları.

Meteoroloji mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Atmosfer vakalarının tamamını araştırarak bu vakaların yeryüzüne tesirlerini teknolojik vasıtalar dayanağı ile açıklarlar,
  • Meteoroloji istasyonlarında vazife alarak hava vaziyetini gözlemler ve varsayım ederler,
  • Meteorolojik olarak reelleşen vakaları harita üzerinde şekillendirirler,
  • Natürel afetlerden meteoroloji ile ilişkili olanların varsayımını yaparlar,
  • Atmosferdeki ses, ışık, elektrik gibi vaziyetleri incelerler.

METEOROLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ETRAFI NASILDIR? METEOROLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Meteoroloji mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan meteoroloji mühendisleri hemen hemen her kamu misyonlusunun çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle meteoroloji mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir. Meteoroloji Mühendisi Maaşı. Meteoroloji Mühendisi Maaşları.

Özel sektörde çalışan meteoroloji mühendislerine baktığımızda gidişat bu seviyede iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 METEOROLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli meteoroloji mühendislerine minimum ücret ve etraflarında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan meteoroloji mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim.

KAMUDA METEOROLOJİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Meteoroloji Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Meteoroloji Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Meteoroloji Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Meteoroloji Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Meteoroloji Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Meteoroloji Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Meteoroloji Mühendisi Maaşı. Meteoroloji Mühendisi Maaşları. Kamuda meteoroloji mühendisi maaşları alt yukarıya tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile takviyeleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar, ek mesai ücretleri gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir meteoroloji mühendisi 2020 senesinde 5700 TL etrafında maaş almaktadır.