Mustafa Akıncı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yıldır Siyasetle Uğraşmaktadır?

tarafından
54
Mustafa Akıncı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yıldır Siyasetle Uğraşmaktadır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin son Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı İngiliz The Guardian‘a verdiği beyanatla ülkemizde ve diğer Türk devletlerinde ciddi tepkiler yaşamıştır. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yaptığı söylemelere karşılık verilen Akıncı, laflarının artta olduğunu belirterek bu söylemelere yenilerine ilave etmiştir. Peki, Mustafa Akıncı kimdir? Kaç yıldır politikayla uğraşmaktadır? Ne zamandan beri KKTC Cumhurbaşkanlığı yapmaktadır?

Mustafa Akıncı Kimdir?

Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde KKTC Limasol şehrinde doğmuştur. Limasol’de bulunan 19 Mayıs Lisesi’nde eğitim almıştır.  KKTC’nin unutulmaz Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 3. kere Cumhurbaşkanlığını yürütmesinin ardından yerini Mehmet Ali Talat’a vazgeçmiş ondan sonra da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Mustafa Akıncı gelmiştir. KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı olarak misyona gelen Mustafa Akıncı 2015 senesinde misyona başlamıştır.

Akıncı iyi derecede İngilizce öğrenmektedir. Konutlu olan akıncı üç çocuk ve iki toruna sahiptir. Eşiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde eğitim görürken tanışmıştır. Meral Akıncı Birinci orada psikoloji okumaktaydı ve adaya dönüşü sonrası Kıbrıs Türk halkının ilk psikoloğu olmuştur. 1974 senesinin şubat ayında evlenmişlerdir. İlk kızları Doğa 1975’te, ikinci kızları Çınla 1981’de ve üçüncü kızları Zerrin 1982’de doğmuştur.

Mustafa Akıncı Hangi Üniversiteden Mezun Olmuştur?

1973 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinden ODTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olarak Lefkoşa’ya yerleşmiştir. ODTÜ’de 68 kuşağının giriştiği faaliyetlerden etkilenen Akıncı, üniversitede Kıbırıslılar Cemiyeti’nin idaresinde yer almıştır. Mezun olduktan sonra Lefkoşa’ya yerleşmiştir.

Mustafa Akıncı’nın Politik Yaşamı Nasıldır?

Akıncı, 1975 tarihinde oluşturulan Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisine seçilmiştir. 1976 tarihindeki mahallî tercihlerde Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı Cemiyetçi Kurtuluş Partisi’nden TKP aday olmuştur. Akıncı bu tercihlerde 1.500 rey farkla %48,99 rey alarak Lefkoşa Türk Belediyesi’nin seçilmiş ilk belediye başkanı olmuştur. Rauf Denktaş’ın desteklediği Nevzat Uzunoğlu ise %31,81 oyla tercihi kaybetmiştir. Bu belediyede üç kere belediye başkanı seçilmiştir. 1990 senesine kadar buradaki belediye başkanlığı vazifesini yürütmüştür. 1 Haziran 1980 tarihli ikinci tercihinde %39.98 oranla yine seçildi. 2 Haziran 1986 tarihli üçüncü tercihinde UBP belediyeyi almak için kapsamlı bir kampanya yürütse de UBP adayı Ramiz Manyera’nın aldığı %40.93’lük rey eksik kaldı; Akıncı %46.42 ile üçüncü bir yarıyıl için seçildi.

Akıncı 1978 tarihinde LTB Başkanlığı arasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Tasarıyı mevzularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde yaşama geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Tasarıyı 1989 senesinde “Dünya Habitat Mükâfatı’ne, 2007 senesinde ise Ağa Han Aga Khan Mimarlık mükâfatına layık görüldü. 2003 senesinde de Lefkoşa Rum Belediyesi daha önceki Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan dolayı Europa Nostra Onur Mükâfatı’ne Medal of Honour layık görüldü.

Akıncı, 1987 senesinden 2001 senesine kadar Cemiyetçi Kurtuluş Partisi TKP Genel Başkanlığı misyonunda bulunmuştur. 1993 ile 2009 tarihleri arasında milletvekili olarak misyon yapmıştır. 1999-2001 yarıyılında ise Başbakan Takviyeciliği ve Turizm Bakanlığı misyonunda bulunmuştur.

2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı tercihlerine bağımsız aday olarak katıldı ve ikinci turda aldığı % 60.50’lik oyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1975 senesinden beri faal politikanın içerisinde yer alan Akıncı, 45 yıldır politikayla uğraşmaktadır.

Mustafa Akıncı Ne Söyledi?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian’a verdiği müzakerede adaletli federal çözüm kapsayan bir uyuşmaya tez zamanda erişilmezse, adadaki Türk ve Rum cemiyetlerinin ufalanmışlığının kalıcı hale geleceği ihtarında bulunmuştu.

İki taraf arasındaki görüş ayrılıklarının her sene giderek daha kemikleştiğini, bunun yine birleşme olasılığını eksilttiğini belirten Akıncı, “İvedi etmemiz gerekli. Bunca seneden sonra bir dönüm noktasına, tanımlayıcı bir ana geldik” demişti.

İngiliz gazetesinin “Kırım stili ilhak olasılığı” sualini “vahim” diye cevaplayan ve “Türkiye’nin kendi çıkarlarına ters” diye değerlendiren Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle değişik olduğunu savunmuştu.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Akıncı’ya Ne Yanıt Verdi?

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Akıncı’nın söylediklerine karşılık, Kıbrıs görüşmeleri mevzusunda iş birliği yaptığını belirterek Kıbrıs’ta bir çözüm için Kıbrıslı Türklerin politik denkliği, güvenliği ve garantisi mevzusunda Türkiye’nin davranışının sarih olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin bazı Batılı ülkelerde tercih malzemesi yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Yalnızca ben değil, KKTC’de de hiçbir Kıbrıs Türkü, bir gün KKTC’den bir politikacının Türkiye’yi tercih malzemesi yapacağını hiçbir zaman düşünmemiştir. Düşünde de görse inanmaz. Şimdi Sayın Akıncı Türkiye’yi malzeme yapmaya başladı” dedi.

Çavuşoğlu, Akıncı’nın konuştuğu mevzuların Türkiye ve KKTC’de hiç gündeme gelmediğini belirterek Kıbrıs Türk toplumunun politik denkliğinin olmazsa olmaz olduğunu, Türkiye’nin bunu Rumlara karşı korunduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye bağlanma gibi Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmasına kadar gidecek kendiliğindene sual sorup yanıt veriyor. Bunlar Türkiye’de veya KKTC’de gündeme mi geldi de bunları konuşuyoruz. Biz Kıbrıs Türk toplumunun denkliği diyoruz, o başka mevzuları malzeme ederek Türkiye’ye saldırmayı seçim ediyor. Biz mülakat sürecinde çok şey yaşadık. Ben böylesine samimi olmayan bir politikacıyla hiçbir yerde çalışmadım. Bunun misallerini de önümüzdeki günlerde söyleyeceğim. Harita mevzusunda Crans Montana’da görüşmeler biterken, daha sonra kendisinin samimi olmayan tavırları ve neticeleri içerideki Başbakan dahil onlara söylememe mevzusundaki dilenmeleri dahil, samimi olmayan çok şeylerini gördüm. Kıbrıs Türk toplumuna böyle samimi olmayan bir politikacı yakışmıyor. Türkiye ile ilişkileri makûslaştırmaktan ne avantajı olabilir, nereye hizmet edebilir. Bunları iyi değerlendirmek gerekli. Tercih zamanında bizim KKTC’nin iç işleri karışmamız muhtemel değil. Kıbrıs Türk toplumu karar verecek. Biz onların her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Türk toplumunun haklarını korunanlara takviyemiz olacaktır. Akıncı durup dururken niçin Türkiye’ye saldırıyor, Türkiye terörle çaba ederken niçin Türkiye husumeti yapıyor, teröre desteklediyor. Bunları Kıbrıs Türk toplumunun çok iyi düşünmesi gerekli.”