Ne Zaman Emekli Olurum? Kaç Prim Gününü Doldurmak Gerekiyor?

tarafından
54
Ne Zaman Emekli Olurum? Kaç Prim Gününü Doldurmak Gerekiyor?

Ülkemizde aşinayı üzere emekli olabilmek için bireylerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu koşullardan bir tanesi doldurulması gereken prim günü rakamıdır. Öncelikle bireylerin sigortalı bir işte çalışması ve prim günlerini doldurması gerekmektedir. Bu yerine getirmeleri gerekmekte olan bir koşul olmak ile birlikte yalnızca tk başına yeterli değildir. Aynı zamanda bireyin emekli olma yaşını da doldurması gerekmektedir. Bu yaş koşulu evvelden 52 ve üzeriyken şu anda yeni işe girenler için 60 ve üzeri oldu. Tabi ileride nasıl bir edğişiklik olur öğrenilmiyor. Peki emekli olmak için kaç prim gününü doldurmak gerekiyor? Ne zaman emekli olunur?

Sosyal Sigortalar Kurumu -4A İçin

Eğer sigorta primleriniz Sosyal Sigortalar Kurumu 4A üzerinden uyuyorsa emekli olmak için 7200 prim gününü doldurmanız gerekiyor. Buda takribî 20 yıl demektir. Başka Bir Deyişle 25 yaşında işe giren bir fert Sosyal Sigortalar Kurumu 4A ile 45 yaşında emekli olmaya hak kazanacak ve bundan sonra yaşı bekleyecek olup ekstra yatırdığı her prim ile daha fazla emekliyken maaş alacaktır.

Bağ-KUR 4B

Eğer sigortanız BağKur 4B statüsünde uyuyorsa doldurmanız gereken 9000 prim gününüz var. Buda takribî 24,5 sene yapmakta olup 25 yaşında işe giren bir fert 49,5 yaşında prim gününü doldurmuş olacak ve yaşı bekleyecektir.

Emekli Sandığı

Sigortanız emekli sandığı ile uyuyorsa doldurmanız gereken 9000 prim gününüz mevcuttur. Bağ-Kur ile aynıdır. 25 yaşında işe giren bir fert 49,5 yaşında emeklilik prim gününü doldurmuş sayılacaktır.