Nötron Bombası Nedir? Etkisi Ne Kadar? Hangi Ülkelerde Var?

tarafından
61
Nötron Bombası Nedir? Etkisi Ne Kadar? Hangi Ülkelerde Var?

Nükleer bombalardan insan ve canlı hayatı için belki de en ağır sonuçları ortaya çıkaran Nötron bombası nedir? Nötron bombası nasıl oluşur? Nötron bombasının tesirleri nelerdir? Hangi ülkelerde nötron bombası var? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Nötron Bombası Nedir?

Nötron bombası atom bombası ve termonükleer bombalardan değişik olarak fiziki imha eforu daha düşük bir bomba cinsidir. Başka Bir Deyişle infilak ettiği noktada imhaya yol açmamaktadır. Termonükleer bombalar gibi füzyon prensibi ile harekete geçen nötron bombaları insan sıhhatine doğrudan verdiği hasarlar ile öteki bombalardan çok daha tesirli bir silah olarak öne çıkmaktadır. Nötron bombası 1958 yılında Samuel Cohen tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde bulundu. Ancak ilk bulunduğu yarıyıl Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan John F. Kennedy’nin karşı çıkmaları ile test edilme süreci 1963 senesine kadar sarktı. İlk sınamalarının yapılmasının ardından çok tepki sürükleyen bombaya genel olarak karşı çıkıldı. 2003 senesinde ise kullanımdan tamamen kaldırıldı.

Nötron bombası bahsettiğimiz gibi bir imhaya yol açmamaktadır. ancak yaymış olduğu fazla nötron parçacığı nedeniyle infilak ettiği yerdeki canlı hayatını neredeyse tamamen sona erdirmektedir. Emin mesafede olan canlılar içinse sıhhatli bir hayat sürme ihtimalini ve hatta sıhhatli bir faize ihtimalini bile ortadan kaldırmaktadır.

Atom Bombası hakkında merak ettiğiniz bilgilere erişmek için altta yer alan manipülasyondan yararlanabilirsiniz;

Nötron Bombasının Tesirleri Nelerdir?

Nötron bombaları füzyon tesiri ile infilak eden bombalardır. İçerisinde bulunan atomların kaynaşması ve bu kaynaşma ile beraber zincirleme tepkinler ile enerji sarihe çıkarması şeklinde patlayan bu bombalar sıradan bir patlama şiddetine sahiptir. İmha eforları düşüktür. Ancak kaç kiloton olduklarına bağlı olarak çok ciddi seviyelerde ışınım yayımı yaparlar. Bünyesinde oluşan trityum ve döteryum gibi iyonların nötronlarının çevreye saçılması ile beraber infilak bölgesindeki tüm hayatı sona erdirir. Yeniden kiloton seviyesine bağlı olarak belli bir çap içerisinde yer alan tüm canlıları çok ciddi biçimde ışınıma maruz vazgeçer. Bu tesir bir kilotonluk bir bomba için bu tesir iki buçuk kmlik bir mesafede bulunan canlılar için kanser tehlikeyi ve jenerasyonlara yayılı doğum bozuklukları olarak nitelendirilirken 700 metrelik alan içerisinde yer alan tüm canlı yaşamının anında son bulması anlamına gelmektedir.

Tüm bu etkenleri bir arada düşünüldüğünde nükleer silahlar içerisinde en ölümcül ve en makûs olanı nötron bombasıdır. Gelişmiş ışınım silahı olarak anılmasının esasında da yeniden bu ölümcül tesirleri uyumaktadır.

Termonükleer Hidrojen Bombaları hakkında ayrıntılı bilgilere altta yer alan manipülasyon ile erişebilirsiniz;

Hangi Ülkelerde Nötron Bombası Bulunmaktadır?

Nötron bombası tabi ki bombanın mucidi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin elinde bulunmaktadır. Bunun yanında Rusya’nın elinde olduğu öğrenilmektedir. Ayrıca Çin, Japonya, Almanya, İsrail gibi devletlerde de nötron bombası bulunduğu iddia edilmektedir ancak alakalı ülkeler bu iddiaları doğrulamadığı için kesin bir bilgi elde edilememektedir.

Nötron bombası tesirleri açısından en hafif deyimiyle “rezil” bir silah olarak dikkatleri sürüklemektedir. Dileriz hiçbir ülke, hiçbir koşulda bu silaha müracaat etmez ve bu insanlık kabahatinin tarafı haline gelmez.