Odyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
95
Odyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Tüm dünyada en ehemmiyetli ve en büyük sektörlerin başında sıhhat sektörü gelmektedir. Dünyadaki her insan daha uzun, daha sıhhatli, daha konforlu yaşamak için sıhhat hizmeti almaya yönelmektedir. Bu sebeple insanlar sağlık kurumulara koşmakta ve büyüyen tıp biliminden yararlanmaya çalışmaktadır. Bu anlamda son yarıyılda en çok büyüyen ve ehemmiyet kazanan alan duyma ve denge meselelerine ait faaliyet gösteren odyoloji alanıdır. Bu alanın uzmanları olan odyologlar da popüler bir işi icra etmektedir. Peki odyolog nedir? Ne demek? Kimdir? Odyolog çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Odyolog personel maaşları 2020 ne kadar?

Odyolog Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Odyoloji duyma bilimidir. Duyma ve denge sistemini değerlendiren, bilim dalı içerisinde uzmanlıklarıyla vazife yapan bireylere de odyolog denmektedir. Bu bireyler duyma ve denge ile alakalı şikayetleri, meseleleri, hastalıkları inceler. Uzman doktorun manipülasyonuyla tanı konmasına, rehabilitasyon edilmesine müteveccih çalışmalar yürütürler. Ayrıca hastaların rehabilitasyonu ve bu kapsamda kullanılacak makinelerin tercihi ve kullanılmasına vazifelidirler. Devlette ve özel sektörde iş bulabilen bu şahısların 4 senelik odyoloji kısmından mezun olmaları gerekir. Ancak bu biçimde ‘odyolog’ unvanı alınabilir.

Odyolog Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Personeller sterilize, konforlu ve her türlü ekipmanın bulunduğu bir etrafta çalışırlar. Teknolojik aletlere, bilgisayar, telefon, yazıcı vb. ulaşımları vardır. Çalışma saatleri ve çalışma koşulları çalıştıkları sektöre, müesseseye göre değişebilir. Yoğunlukları en çok hasta yoğunluğuna bağlıdır. Çalışma saatleri ise genelde devlette 08.00-17.00, özel sektörde 09.00-18.00 saatleri arasıdır. Ancak iki sektörde de vardiya sistemi olduğu için akşam veya gece saatlerinde çalışabilirler. Üstelik nöbet kapsamında sabaha kadar çalıştıkları, 12 saat çalıştıkları da bilinmektedir.

Odyolog Ne İş Yapar?

Odyolog olarak çalışan uzmanların pek çok vazife ve mesullüğü bulunur. Genel vazife tasvirleri duyma ve denge hastalıkları, meseleleriyle alakalı doktor manipülasyonuyla yapılacak tüm iş ve harekâtlardır. Misalin tanısat testler yapılır, rehabilitasyon çalışmaları yapılır, bu kapsamda kullanılacak aletler seçilir. Ancak personeller bunların yanı gizeme daha pek çok iş yapmaktadır. İşte odyolog vazifeleri;

  • Uzman manipülasyonuyla tanı çalışmaları
  • Rehabilitasyon
  • Kullanılacak makinelerin tercihi, bakımı, programlandırması
  • Duyma sıhhatinin korunması, kaybın önüne geçilmesi çalışmaları
  • Duyma tarama çalışmaları ve testlerinin yapılması
  • Gürültü ölçümlerinin yapılması
  • Cerrahi operasyonlarda, cerrah hakimiyetinde asap monitorizasyonu yapılması
  • Kulağa implante edien makinelerin ayarlamaları
  • Hastalara müteveccih bilgilendirme faaliyetleri
  • Konuşma problemlerine müteveccih çalışmalar

Odyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Hem devlette hem de özel sektörde çalışabilen odyologların aldıkları ücretler merak edilmektedir. Devlette odyolog maaşları 2020 3 bin 900 TL ortamındadır. Aile takviyeyi, çocuk takviyeyi, döner anapara ücreti, ek tazminat, fazla mesai gibi unsurlara bağlı olarak aylıkları çoğalırken sigorta ve BES kesintisine göre de kesintiler olabilmektedir. Özel sektörde ise yeni başlayan personellere düşük ücretler verilir. Yeni başlayan odyolog maaşı 2020 2 bin 500 TL ortamındadır. Tecrübe, zafer, çalışılan müesseseye bağlı olarak personellerin aldıkları ücretler 4-5 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Dünyada Odyolog Maaşları 2020

Türkiye’de “maaşın ne kadar?” diye sorulduğunda aylık alınan ücret söylenir. Yurt dışında ise bu suale senelik kazanılan para söylenerek karşılık verilir. Bu kapsamda dünyada odyolog maaşları 2020 şu biçimdedir;

Amerika Birleşik Devletlerinde uzmanlar 65 bin dolar etrafında senelik hasılat elde eder.

Almanya’da senelik hasılat 67 bin dolar seviyesindedir.

İngiltere’de senelik hasılatları 65 bin dolar seviyesindedir.

Fransa’da senelik hasılatları 60 bin dolar seviyesindedir.